Jak se připravit na porod a mateřství

Jak se připravit na porod a mateřství, a co můžete udělat pro laskavé narození svého děťátka? Tak, aby jeho přivítání na tomto světě bylo pro něj nejen fyzicky zdravé, ale i příjemné.

 

  1. Připravit si hlavu.
  2. Připravit si tělo.
  3. Domluvit se s miminkem.
  4. Vyladit se s partnerem.
  5. Zjistit si informace.
  6. Najít si dobré místo pro porod.
  7. Podpůrný tým u porodu
  8. Příprava na péči o miminko a kojení

 

1. Připravit si hlavu

Co to znamená? Například toto: obklopit se dobrými, pozitivními porodními příběhy, tedy že porod není drama, není to hrůza. Porod může a měl by (a také často v některých skupinách žen je) být hezký zážitek, na který rády vzpomínají. Nejen že se vám narodilo děťátko, ale že ten zážitek, ten děj, byl krásný, jemný, silný, že jste to dobře zvládla a dala jste svému dítěti co nejlepší start do života.
A to i v případě, že je třeba zvolit nebo z nějakých akutních důvodů proběhne porod jinak.
Je dobré se setkávat s dalšími těhotnými ženami, které mají podobně pozitivní ladění.
Můžete využívat meditace, relaxace, zpívání, tanec, vše co vnímáte, že vám dělá dobře. Hudba, vůně, radost, těšení se na hezký porod. Uvědomit si, jak je laskavé narození důležité – pro ženu a pro miminko, ale také pro partnera.

 

2. Připravit si tělo

K porodu je fajn mít dobrou kondici, ale nejdůležitější je, mít tělo dobře uvolněné a pružné. Není tedy vždy výhra mít tělo k porodu příliš zpevněné. Hlavně ne moc pevné bříško a pánevní dno. Na tyto partie bude čas zase až po porodu. Obzvlášť svému pánevnímu dnu se pověnujte a hrajte si s jeho pružností.
V těhotenství tedy volte jemná cvičení a pohyb. Taková, při kterých se učíte vnímat své tělo, střídání napětí a uvolnění, učíte se vnímat a prodlužovat dech, a je vám při tom radostně a usmíváte se.
Také je důležitá chůze s dobrým držením těla v různorodém přírodním terénu v neodpružených botách s uvědomováním si práce chodidla.
Dobré je i těhotenské plavání. Ideální je s relaxací ve vodě.
Těhotenské cvičení, gravidjóga. Skvělé je, když toto cvičení vede žena, která má i zkušenosti s porody – porodní asistentka či dula, a která zná i porodnice v daném regionu. Cvičení je i o sdílení s dalšími těhotnými a je dobré ho propojit s relaxací.
Tanec je výborný tím, že navozuje radostné pocity. Uvolňuje tělo a endorfiny. Při spontánním tanci je tělo pružné a zvyšuje se vnímání prožitků a pocitů v těle.
Velmi přínosné jsou těhotenské masáže. Jsou nejen příjemné, ale také často velmi potřebné. Považuji je za důležitou součást péče o těhotnou ženu a moje víc jak desetiletá praxe mi to denně potvrzuje. Pokud se objeví nějaké bolesti v zádech, nečekejte až bude po porodu, ale řešte to už v těhotenství. Masáže nebo harmonizační doteky pomáhají také tělo relaxovat a uvolňovat, což je opět důležité i u porodu a tělo si to pamatuje.
Minimalizujte sezení, je vhodné ho prostřídávat s jinými aktivitami, sezením na velkém míči, sezení s overballem nebo využít klekačku. Tyto činnosti střídat.
Při spaní využít polštářky nebo kojící polštář a vypodložit si bříško nebo kolena. Není úplně nejdůležitější který bok, ale to, aby vám, a miminku,  to bylo příjemné.
Necvičit široké dřepy pokud je miminko otočené koncem pánevním.
Pro každou těhotnou ženu je výhodné zařadit každý den cviky na všech čtyřech – různé kočičí  hřbety nebo protahování.
O tom všem si povídáme i na Těhotenském dnu.

 

3. Domluvit se s miminkem

Vaše miminko vnímá už v bříšku. Vnímá vaše pocity, nálady, hlas a doteky.
Můžete si s ním povídat, zpívat mu, číst mu pohádky, hladit ho přes bříško, představovat si ho v co nejideálnější pozici a pokud je jinak, tak to ve spolupráci s ním řešit a popřípadě přijmout jeho potřebu tak být.
Usmívat se na něj. Dělat si společné rituály, přivést k tomu a zapojit i partnera. Užívat si společně těhotenství.
Těšit se na jeho narození a prožívat zvědavost – jaké to bude? Představovat si to s miminkem, povídat si s ním o tom, jak se na něj těšíte, jak bude procházet porodní cestou, co bude následovat až se narodí.
Klidně mu můžete říct i své případné strachy a poprosit ho o podporu, jste spolu propojeni, můžete si vzájemně důvěřovat.

 

4. Vyladit se s partnerem

Váš muž byl u početí. Proč by pak neměl být u porodu? Pokud by byl jediný důvod to, že se říká, že muži u porodu nebývali, tak tato představa není úplně pravdivá. I dříve byly různé situace, zvyklosti, kdy muži byli u porodu velmi důležití.
Ale mohou tam být i jiné důvody. Oprávněné. Je dobré si o tom v páru popovídat, popřípadě i s někým, kdo k porodu doprovází a popovídat si o zkušenostech i se svými přáteli. Ale z těch více příběhů a možností, které uslyšíte doporučuji vybrat tu svou, která vám bude společně vyhovovat. Jen je důležité myslet na to, že finální rozhodnutí má mít žena protože ona bude rodit  a potřebuje mít pro sebe a tedy zdravý průběh porodu, vytvořenou bezpečnou atmosféru.
Pokud se muž stane aktivním spoluúčastníkem těhotenství a pak i porodu, je dobré, aby znal prostředí porodnice, vnímal důležitost dobrého porodu pro svou ženu a pro své dítě, ale i pro sebe. Více k tomuto najdete v Manuálu pro muže u porodu a nebo by tato témata měla být součástí každého dobrého předporodního kurzu.
Je prima když je muž vtažen do přípravy na rodičovství již během těhotenství. Velmi často se dnes muži stávají vědomými partnery a jsou své ženě a dítěti velkou podporou.
Muž může hladit bříško, masírovat jemně ženě záda, chodidla (s menšími omezeními, to Vám poradí každý reflexní terapeut), chodit občas se  ženou do poradny, společně navštívit dobrý předporodní kurz a více porodnic.

 

5. Zjistit si informace

Zkontaktovat se s nějakou porodní asistentkou či dulou ve svém regionu, které pracují s těhotnými a doprovázejí do porodnic v okolí. Tyto ženy mají dobrý přehled o nabídkách a rozdílech péče.
Nepodceňujte důležitost předporodního kurzu. Dnes jich je už spousta, a i v různé kvalitě, ale dobrý předporodní kurz je často velkým pomocníkem v přípravě na hezký porod pro ženu, a i pro muže pokud se chystá jít k porodu.
Pokud jsou nějaké zdravotní problémy, je vhodné si zjistit, jaké jsou varianty, možnosti a řešení v tomto konkrétním případě. Zda tu nejideálnější péči nabízí blízká porodnice, nebo jestli bude výhodné jet jinam. Snažit se i v takovéto jiné situaci co nejvíce vyladit, tak jak je v dané situaci možné.
Hodně informací najdete v různých knihách a na internetu. Ale u všech zdrojů si nalézt to, co je pro vás v dané situaci to nejlepší.
Nenechat se bezhlavě strhnout žádnými proudy – ani medicínskými a ani alternativními. Nejdůležitější je, jak to cítíte a vnímáte vy, váš partner, vaše miminko.

 

6. Najít si dobré místo

V ČR se většinou jedná o výběr porodnice. Zatím totiž u nás není moc běžné si volit místo pro porod z více možností, jako to mají ženy v zahraničí, kde mohou vybírat z možností porodu v domácím prostředí, v porodním domě či centru, nebo v malé či velké porodnici/klinice.
U nás je tedy dobré navštívit více porodnic a nebát se dojezdové vzdálenosti. Hodinový dojezd do porodnice je zcela ok.
Pokud bydlíte v kraji, kde se dělají registrace, je zcela normální mít jich vícero, protože vám stejně žádná porodnice neslíbí, že nebude mít v době vašeho porodu stop stav a v těchto případech vás pošle jinam. Tudíž vás to nezaskočí a budete znát i tu jinou, vámi již dopředu připravenou náhradní porodnici.
Vybírejte a navštěvujte porodnice společně s mužem.

 

7. Podpůrný tým u porodu

Ze zdravotníků je u porodu: porodní asistentka, lékař (v takové míře, jak je zvykem v dané porodnici, což je velmi různé), dětská sestra, pediatr (dětský lékař). Všichni tito lidé pro vás ale budou s velkou pravděpodobností neznámí, uvidíte se u porodu poprvé a mohou se vám během porodu i vystřídat. Podle toho, jak jim bude končit směna. Také tam s vámi nejsou stále. Mají na starosti více rodiček a spoustu dalších povinností.
Můžete mít tedy s sebou „svoje“ lidi. Kromě partnera můžete mít svou dulu, soukromou porodní asistentku, můžete mít domluveného i svého lékaře. Můžete mít i vícero kombinací z uvedených lidí.
Dobrý podpůrný tým je často dobrým řešením a pomocí na cestě ke krásnému porodu.

 

8. Příprava na miminko a kojení

Rodíte pár hodin, ale rodiči už budete na celý život.
Je tedy dobré se alespoň trochu připravit na tuto roli. Zajímat se o současné informace v péči o děti a také nepodcenit kojení. Pročíst knihy k tomuto tématu, navštívit kurzy a setkání s dalšími ženami a i těmi, které už mají miminka narozená.

Pokud je to možné a nevyskytnou se nějaké mimořádné situace, tak dobrý porod a kojení jsou velký dar, který  svému dítěti dáte do života. A to je důležitý úkol všech rodičů.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře