Porodní turistika

Jedno z témat, které patří k mým oblíbeným.

Z mých letitých zkušeností považuji za zcela normální, že žena odjede porodit svoje děťátko do porodnice i na druhý konec republiky pokud to je pro ni s miminkem ta ideální volba.

Důvodů je více:

  • Zdravotní důvody u ženy či miminka, tam je to jasné, nad tímto se nikdo nepodivuje. Jsou v ČR speciální pracoviště pro konkrétní zdravotní situace a pak je samozřejmé, že se volí toto pracoviště
  • Důvody rodinného zázemí. Žena může mít lepší podporu nebo podmínky na jiném místě než bydlí, např. důvody osobní nebo třeba rozestavěnost bydlení nebo pracovní vytíženost partnera, či žena z toho místa, kde je pro ně vhodná porodnice pochází a zná to tam, atd.
  • Výběr vstřícné porodnice, která naplnuje představy rodiny/páru nebo výběr konkrétního zdravotnického týmu či přání rodit do vody

Příběh:

Je u mě žena na konzultaci, muž je venku s dětmi na procházce. Žena má velmi specifickou situaci, kterou znám, doprovázela jsem je u předchozích 2 porodů a tak vymýšlíme, v které porodnici by se jí rodilo nejlépe. 

Vím, že v Praze (příběh je starý cca 5 let, dnes v r. 2022/23 by už situace v Praze byla výrazně lepší, ale stejně bychom ještě nenašly splněné všechny parametry výběru. Nicméně vývoj v Praze je na dobré cestě a jsem v tomto optimistkou)

Žena má své zdravotní komplikace, ale ráda by dostala šanci pro normální porod se zajištěním vyšší péče, tedy je zapotřebí větší porodnice, malá porodnice by pro ně byla rizikem. A myslíme preventivně ještě dál, hledáme tedy porodnici kde bude v případě potřeby možná i varianta nádherného, dobře opečovaného operačního porodu s plným kontaktem s miminkem.

Takže z toho vyjde nejlépe Ostrava. To ženu nejdřív poděsí. Říkám jí, at zavolá muže at přijde, a že to probereme.

Muž s dětmi přijde, dám mu nejdřív varování ;-), že mu řeknu něco bláznivého a pak mu popíšu situaci a možnosti.

A o mi na to řekne: „Jasně, to zařídím“. A začne to celé logisticky vymýšlet. No, a tak si odjeli porodit děťátko do Ostravy 🙂 .

Jak se porodní turistika řeší prakticky?

Nejdříve se porodnice v průběhu těhotenství navštíví a domluví se tam možnosti. Ohledně porodu je pak několik možností:

  • někdo vyjíždí rovnou až se začínajícím porodem 

Nevýhody – v případě planého poplachu zbytečná dlouhá cesta s návratem zas domů (nebo se už pak někde ubytují v blízkosti) nebo riziko zda se stihne dojet (je dobré vědět o dalších porodnicích po cestě…)

  • někdo se ubytuje v okolí vybrané porodnice – u kamarádů, rodiny nebo si najdou penzion třeba 14 dní před termínem porodu

Nevýhody:
Některým ženám nevyhovuje, že nejsou ve svém hnízdu, vadí jim, že jsou v cizím prostředí.
Může to být složitější pokud jsou už starší děti, které chodí do školy.
Ne všechny rodiny si mohou dovolit někde bydlet déle.
Muž se nemůže uvolnit z práce na takto delší dobu a pak k porodu narychlo dojíždí.

Výhody porodní turistiky – spokojenost s hezkým porodem

U zdravotní situace jsou výhody a potřebnost jasné.

Z důvodu „jen těch“ nějakých přání, představ – zatím se mi nestalo, že by byla nespokojenost.

Vždy velké nadšení a nádherné porodní příběhy a poděkování, že jsem je k této variantě „dokopala“ (takto napsáno jednou v děkovné sms :-))

Příběh:

Dobrý den paní Jitko! Chtěla jsem vám jenom říct, že dnes je to přesně týden, co se těšíme z našeho pokladu. Jsme pořád plni dojetí a vděčnosti a chceme vám poděkovat za vaše kurzy. Nakonec jsem rodila v Ostravě na Fifejdách a musím říct, že byli naprosto úžasní. Dělali vše co jsem chtěla a moc mě podpořili. Chválili mě za cvičení s aniballem, nahřívali mi hráz a i bazének jsem si užila. Moje známá řekla, že vypadám po porodu jako bych byla v lázních. No, a skoro jo… bazén, masáže a nakonec velké štěstí v náručí. Mějte se krásně, J.+Š.+A., 2019

A do kterých porodnických destinací se třeba v tuto dobu dojíždí?

Blížší destinace pro Pražačky je Rakovník, pak Sokolov, Jihlava, Havlíčkův Brod, Kroměříž, Brno (záleží na porodnici), Vyškov, Havířov, Ostrava FNO a Fifejdy, Krnov. Můžete doplnit v komentářích.

Vlajkovou lodí už před mnoha lety bylo vyhlášené Vrchlabí (pro fyziologické porody) než ukončilo činnost. Znám příběh, kdy tam jela rodina z jižních Čech, porod v rozběhu, cestou se nechali zkontrolovat v Táboře a pak pokračovali do Vrchlabí.
A pak Krnov, je to menší porodnice a opět pro fyziologické porody, kde je už možná 20 let možnost rodit v různých polohách, probíhá zde císařský řez bez separace i porody do vody.

Takže pro výběr porodnice máte mnoho možností a na kilometrech tak úplně nezáleží.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře