Strach z porodu.

Mám se strachu bát?

Strach z porodu bývá. A v nějaké míře to je normální.
Mívá různou intenzitu a podobu, která často vychází z nějakých životních zkušeností.
Může být v různých fázích těhotenství.
U některých žen zesílí ke konci těhotenství, aby se pak, pokud je žena už přes termín porodu, strach překlopil do nedočkavého At konečně UŽ🙂.
Ale také se často děje, že ke konci těhotenství narůstá očekávání a až těšení se, jaké to bude, jak to prožiju, jak to s partnerem zvládneme, jaké bude naše miminko❤️, taková ta milá krásná zvědavost před velkým životním prožitkem.
Někdy ale mají ženy strach ještě před těhotenstvím, pro některé to může být i blokací pro otěhotnění. Určitě jim může pomoci, a je to velmi vhodné, nějaká terapeutická péče a zpracování.
Celkově vnímám, že se se strachem z porodu dá hezky popracovat👍a vyladit vše tak, aby se žena přestala bát a dostala se do pocitu očekávání a zvědavosti.
➡️ Je to často i o informacích, o tom vědění, pochopení.
V praxi zažívám, že mi občas přijde žena na první popovídání s tím,že má z porodu velký strach, že to nezvládne, že bude potřebovat určitě něco na bolest, že…. Tak to vše kolem porodu vymazlíme🌸 (mé oblíbené slovo) a ona pak hezky porodí.🙂
Nezapomenu na jednu úžasnou ženu, která měla velikánský strach z porodu, a když jsme tip top do porodnice dojeli, naše společná cesta do porodnice byla už velmi intenzivní ;), jen se tam přesunuli na porodní pokoj, ona zaklekla, a na zemi na žíněnce nádherně porodila❤️.
A pak se svou holčičkou v náručí a zářícíma očima řekla: „A to jako bylo všechno?“😊
Často bývá: Zvládnu to? Vydržím to?Jak moc to bude bolet? Když my v rodině máme ty těžkýýý porody…
Nebo: Kolem mě porodily hrozně – kamarádky, maminky, kolegyně, na Fb to také psaly…😳
Strach mohou ovlivňovat i nějaké těžké zkušenosti z nemocnice z dětství nebo zážitek z ošklivého chování zdravotníků.
Zajímavé jsou strachy či obavy vícerodiček.
Když má za sebou žena nějaký nehezký porod, tak je to pochopitelné. Tam je třeba to konkrétně dovymazlit, nachystat🙏. Je tam téměř vždy pak pro ženu velké viditelné vítězství. Prostě ozdravné druhé porody jsou krásné👍.
Někdy přepadne obava ale i ženy, které už jednou nebo dvakrát porodily moc hezky. Těm se objevuje: Můžu mít znova takové štěstí?“
ANO ❤️

Protože hezky porodit má být většinovou normou.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře