Předporodní příprava. Je to vůbec k něčemu???

Předporodní příprava. Je to vůbec k něčemu??? Je!

175_small

 Za hlavní považuji praktické znalosti, nadšení a zkušenosti lektorky z terénu. To dává kurzům potřebnou šťávu.

A pokud se jedná o skupinový kurz, tak to prostě NESMÍ být nuda!

Častou představou maminek je, že:

„Přeci přijdu do porodnice a tam jsou ti profesionálové, kteří mi všechno řeknou, poradí mi. Vždyť „rodí“ xxx… dětí denně, tak to všechno musí vědět! A tak si tam od nich nechám poradit a nepotřebuji chodit na nějaké kurzy…“

A častá představa mužů je:

„Co nám tam tak můžou říkat. To bude nuda. Ztracený čas. Takhle to říkají všichni moji kamarádi. Ach jo, ale když „ona“ (myšleno partnerka) jinak nedá. Tak teda půjdu a popř. odejdeme“.

Hmm…

Ano, také si myslím, že by předporodní příprava pro nastávající maminky být nemusela. Místo ní bych raději viděla, že se těhotná žena setkává ve skupinkách s dalšími těhotnými maminkami, předávají si své zkušenosti, radosti a obavy. Že se těhulka ladí na svoje miminko, čte si POZITIVNÍ porodní příběhy a obklopuje se ženami, které již mají HEZKOU PORODNÍ ZKUŠENOST.

A k tomu má svou porodní asistentku nebo dulu, která ji těhotenstvím provází a bude s ní pak i u porodu. A tam jí vytvoří takovou atmosféru, že rodící žena nebude muset řešit nic kolem sebe, jen se zcela ponoří do svého porodu a bude se řídit svými pocity, potřebami svého těla a všichni kolem ní, jí budou vytvářet BEZPEČNÉ MÍSTO. A také tam bude plná vzájemná důvěra, dostatek času, klidu.Personal_018

Ano, za těchto podmínek bych doporučovala, ať si nastávající maminka nezaplňuje hlavu teoretickými vědomostmi o porodu, a že nemusí spekulovat, zda tak či jinak. A ať „jen“ důvěřuje v ten úžasný proces, který má téměř každá žena dán do vínku krásně zvládnout. A ti okolo jí jen vytvoří podmínky, aby to opravdu mohla krásně zvládnout.

Ale tyto podmínky naše klasické porodnice většinou nesplňují (rok 2016).

Žena nemívá jednu stálou provázející osobu, personál se střídá někdy i během porodu. Hodně věcí se často přizpůsobuje i provozním věcem a zkušenostem zrovna sloužícího personálu, jejich vytíženosti (často i přetíženosti).

Toto vše nepovažuji za ideální prostředí. Ano, splňuje základní bezpečnost pro život matky a dítěte, ale už nesplňuje tolik to naladění pro jedinečný a NEOPAKOVATELNÝ zázrak narození děťátka.

A proto považuji dobrou předporodní přípravu v současné době za hodně důležitou.

Ale pozor, na některé fakt slyším zklamané a negativní ohlasy. A pak se mezi maminkami šíří, že předporodní příprava je nuda, je zbytečná, že partnera to nebavilo…přisátí po porodu

Často se mi stává, že mi přijde pár jen na doplnění praktických informací po takovém kurzu a poté mi řeknou, že tam, kde absolvovali klasickou předporodní přípravu to byly vyhozené peníze. A když si popovídáme a slyší silné krásné porodní příběhy z praxe, tak často pochopí o čem to je, porodit hezky svoje dítě, že se těší na miminko a na to jak se narodí.

Často se to týká předporodních příprav v porodnicích, kde se rodičům řeknou jen základní informace. Kdy mají přijet, kde se mají hlásit, co se tam dělá= JEJICH nemocniční postupy, krátce průběh I.,II.,III. doby porodní, někde aspoň ukážou porodní sály (toto považuji za důležité).

Málo a nebo vůbec se neprobírají nefarmakologické úlevové techniky a praktická příprava partnerů!

Myslím, že dobré předporodní přípravy dělají duly nebo soukromé porodní asistentky, které chodí do porodnic ve svém regionu a znají rozdíly v jednotlivých provozech. Takže je dobré jít k někomu takovému, kdo opravdu aktivně doprovází, má zkušenosti a umí je předat.

Co by tedy měla kvalitní předporodní příprava obsahovat?

  • samozřejmě klasická témata – jak poznat začátek porodu, kdy odjet do porodnice, příjem v porodnici, průběh – ale i pocity rodící ženy během porodu, ošetření miminka, pobyt v porodnici, popř. i základní péče o miminko

Ale navíc považuji za důležité:

  • přípravu před porodem

  • seznam dobrých praktických pomůcek k porodu

  • úlevové techniky během porodu – masáže, polohy, dýchání a vokalizace – různé techniky, teplo, voda, akupresura, podpora, vytvoření ideálního místa

  • porovnání postupů a možností v jednotlivých porodnicích

  • dobrá a PRAKTICKÁ příprava partnera. Určitě je důležité, aby se dobré předporodní přípravy zúčastnil i partner pokud se chystá k porodu. Nepřipravený partner u porodu – to není moc ideální. Na stránkách Manuálu pro muže u porodu si můžete stáhnout 2 důležité kapitoly zdarma.

  • Vaše možnosti, co můžete chtít jinak a co je dobré pro Vás rodiče a Vaše děťátko

  • vysvětlení řízeného a spontánního tlačení, možnosti poloh pro II. dobu porodní

  • důraz na důležitost správného bondingu po porodu a co pro to udělat4 Alida bonding muž

  • průběh prvních hodin po porodu včetně možnosti ambulantního porodu

  • jak dobře a laskavě zvládnout popř. jiný průběh porodu – „neutíkat“ i před touto variantou!!!

  • možnosti a výhody profesionálního doprovodu u porodu – domluvená porodní asistentka, dula

  • kontakty, praktické zkušenosti a znalosti z terénu

  • a určitě ještě spousta dalších věcí

  • a fakt to nesmí být nuda!!!

    muži a medvědi

 

 

 

 

 

A jaké formy předporodních příprav existují? Popíšu různé možnosti předporodních kurzů.

Individuálně:

  • jejich výhoda je zacílení na Vaše individuální potřeby, na „specialitky“ Vámi vybrané porodnice a lepší shoda termínů
  • dělají je porodní asistentky (www.unipa. cz) nebo duly – www.duly.cz.  Popř. další ženy, které mají s porody hodně zkušeností. Najděte si ve svém regionu někoho kdo aktivně doprovází k porodům. Jsou možné i skype konzultace.

Skupinový kurz:

  • bývají více prožitkové (teda myslím, že by měly být…) a více srandy
  • můžete slyšet otázky a náměty i od ostatních, které Vás třeba nenapadly, sdílení bývá hodně zajímavé a přínosné
  • většinou uvidíte i nějaké video nebo fotky k tématu, aby to nebyla jen suchá teorie
  • probíhají bud dlouhodobé – 1x týdně třeba 6 – 8 týdnů (výhoda je, že vzniká skupina, která se zná) nebo víkendové či jednodenní. Ty dlouhodobé obsahují většinou i péči o miminko a kojení. K rychlému krátkodobému kurzu je dobré toto doplnit samostatným kurzem, konzultací nebo načtením informací.
  • probíhají buď v porodnicích (ty ale bývají většinou jen technického rázu) nebo v nějakých rodinných centrech atd. Vedou je většinou porodní asistentky, někde duly nebo někdo, kdo má k tématu porodů a rodičovství získané nějaké dobré informace. Opět apeluji na dlouhodobější zkušenost lektora z terénu!

On-line kurzy:

  • já doporučuji on-line předporodní kurz mojí kamarádky a kolegyně Majky Staňkové protože ji i její kurz znám. Má ho dobře vymakaný a hlavně je praktický a opravdu z praxe. Obsahuje i skvěle zpracovanou část péče o miminko a můžete se k němu kdykoliv vracet  v pohodlí svého domova a ať jste odkudkoliv

Různé další kurzy, které podporují porod jako normální proces:

  • cvičení jejichž součástí je i sdílení nebo nějaká teoretická část a relaxace
  • různé přednášky, semináře. Zde je jen dobré si ujasnit, jaká jsem rodička – chci rodit ve velké porodnici, v malé porodnici nebo doma? A podle toho se sladit se získanými informacemi. Asi je vám je jasné, že pokud žena, která volí velkou medicínskou porodnici (a nemusí toto volit ze zdravotních důvodů) a bude chodit jen po různých přirozených  a nebo až ezotero kurzech, tak asi pak bude překvapená, že je v těch přístupech velký rozpor. Takže i předporodní přípravu slaďte se svým založením. Ale nechoďte jen na kurzy do porodnic, to je fakt málo. Bohužel.

A z čeho vybírat? Je jich spousta, ale dám odkazy jen na ty, které osobně znám:

Praha

Tábor – moje kamarádka a kolegyně, terapeutka biosyntézy Květa Cermanová

Brno – již zmiňovaná Majka Staňková

Ostrava – další moje skvělá kolegyně a kamarádka Jana Čurdová

Po celé ČR – kurzy Jemného zrození

A pár zkušeností „mých absolventů“. Třeba Vás to naladí nějaký fajn kurz ve Vaší lokalitě navštívit a nepodcenit svoji připravenost.

Předporodní kurs u Vás byl úžasný. Přestože jsme čekali druhé mimčo – nebylo to pro nás poprvé – moc jste nám psychicky pomohla. Petra  (Tato klientka porodila pak neplánovaně doma, když šel muž připravit auto k odjezdu, vrátil se pro ni a ona si už držela holčičku v náručí 😉 r.2009)

Kurz pro páry – s manželem pro nás bylo důležité, že jsme toto mohli prožít společně. Celý kurz byl skvělý – líbilo se nám praktické nacvičování či ukázání  možných poloh při porodu, masážních bodů, manipulace s kojencem,  podrobné vysvětlení, jak porod v porodnici probíhá, co se při něm může  použít, že nemusíme se všemi věcmi souhlasit, jaké jsou možné komplikace  atd. atd. Bylo pro nás fajn slyšet, jak probíhá porod v různých porodnicích a že jsou mezi nimi rozdíly (a to ne jen ve smyslu vybavenosti, ale zvláště přístupu k rodičce a novorozenci). Toto jsme velmi ocenili, protože nám to ukázalo větší  spektrum možností (kurzy pořádané v porodnicích samozřejmě říkají a  připravují jen na to, co je u nich zvykem – jiné možnosti neukáží). Pro  nás oba bylo zcela zásadní se dozvědět, že v první době  porodní žena potřebuje velmi klidnou, láskyplnou, opečovávací atmosféru (podobnou jako při usínání), že v ní nemá přemýšlet, ale poddávat se. Jsem přesvědčená, že díky všemu, co jsme se dozvěděli v kurzech a o čem jsme pak společně přemýšleli, povídali si a připravovali se, byl pro nás porod našeho syna posilující skutečností, na kterou myslíme s velkou vděčností a kterou bychom rozhodně nechtěli vymazat z naší paměti… Martina  (r.2009 Tato rodina má už krásně narozené 4 děti, vždy se skvělou porodní asistentkou)

Musím říct, že si nemůžu vynachválit účast na Vašich kurzech. To co jsme se dozvěděli od Vás a pak z Vámi doporučené literatury nám nesmírně pomohlo. Martin věděl, jak se chovat, a je pro mě od porodu po péči o miminko neocenitelnou podporou. Nevím, jestli bych to bez něj nevzdala a nekývla na sekci, kterou mi stále vyhrožovali. Ale ubránila jsem se jí statečně. Porod byl pro mě nakonec úžasný zážitek. Při stazích mě Martin masíroval podle Vašich instrukcí. Nedám dopustit na tlačení pánevních kostí k sobě. To byla neskutečná úleva. No prostě, užili jsme si to, bylo to krásné a svůj podíl na tom máte i vy, že jste nás tak pěkně nasměrovala. Děkujeme! Miluška, Martin a Danielka (Tato holčička byla koncem pánevním a její maminka, i když byla prvorodička, ji krásně porodila, r.2010)

 

 

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře