Porodní příprava a příběh očima muže

královnaNíže kopíruji přípravu na porod a porodní zkušenost očima muže.

A co bylo nejdůležitější? Začal jsem se na porod těšit, začal jsem důvěřovat mé ženě i sobě, že to zvládnem. 

Dobrý den Jitko, 

 ještě jednou děkujeme za Váš předporodní kurz, Vaši přítomnost u porodu a vůbec, za to, že jsme po celou dobu věděli, ze se na Vás můžeme obrátit s jakoukoli prosbou. 

 Co se týká kurzu, určitě s Vámi souhlasím, že je velmi dobré, aby se ho páry zúčastnily. Zvláště, když mám zkušenosti z prvního porodu, na který jsem se vůbec nepřipravil a dodnes jsou chvíle, kdy toho velmi lituji.

 Délka kurzu byla naprosto v pohodě. Čas utekl velmi rychle. Aby ne, když jsme ho trávili v příjemném prostředí s lidmi, kteří měli stejnou potřebu, a to vědět a být co nejvíc připraven. 

 Videa ve mně zanechala pocit, ze to prostě musí jít, že se nemůže opakovat to, co jsme zažili při prvním porodu. 

 Nácviky a ukázky poloh byla super aktivita, u které jsem pochopil, že porod nemusí být vleže na zádech. Ujistilo mě to, že je potřeba naslouchat ženě, jejím potřebám a ne potřebám personálu. 

 Příběhy a povídáni ve mně vzbudily pozitivní myšlení a touhu poznat náš příběh.

 A můj celkový pocit po kurzu? Radost z toho, ze si moje žena našla právě Vás, že budete naším průvodcem, že díky Vám děláme spoustu věcí, které by měly ulehčit příchod miminka na svět.


A co bylo nejdůležitější?
Začal jsem se na porod těšit, začal jsem důvěřovat mé ženě i sobě, že to zvládnem. 

 

Pocity po porodu?
Jsem šťastný. 
Vaše přítomnost mi umožnila zahodit všechny strachy a mohl jsem vnímat svoji ženu.

 

Mohu říct, že jsem byl u porodu. Ne jen fyzicky, ale i psychicky, vnímal jsem její kontrakce, tu její sílu a sílu miminka. Umožnila jste nám porod, který jsme potřebovali, abychom se vyrovnali s první zkušeností.

 

Jsem si jist, ze díky Vám jsme nyní sebevědomější, jistější a šťastnější rodiče. 

Jsem rád, že jste nás odhadla a  doporučila nám i Petru Galiovou. Byly jste obě skvělé.  

Dokonce jsem zvládnul i výrobu tinktury z placenty. 

 No a teď si užíváme Rozálku a těšíme se, až ji jednou budeme vyprávět, jak přišla na tenhle svět.

 Jitko, děláte to skvěle.

 Marek

 

Tuto rodinu jsem tímto obdobím měla možnost provázet. A žena porodila jako KRÁLOVNA.

První porod prožili v nehezkých podmínkách na velké porodnické klinice v Praze, s plnou důvěrou v nabízenou péči. A bylo to strašné! Nijak významně se tenkrát nepřipravovali. Byli přesvědčeni, jako mnoho nastávajících prvorodičů, že jsou v nejlepších rukách. Ale nepřálo jim štěstí.

Poté co mi žena zkušenost z prvního porodu odvyprávěla, tak jsem se vůbec nedivila, že má z dalšího porodu tak velký strach.
Po této porodní zkušenosti se v tomto těhotenství s mužem rozhodli, že to zkusí tentokrát  jinak.
Že se pokusí co nejlépe připravit. A že si najdou průvodce. Vybrala si mě.
Žena se bála i bolesti a nevěřila, že by porod mohla zvládnut  bez epidurálu. Společně jsme vymysleli porodnici (v záloze jsme ale měli ještě další 2 vstřícné) a doporučila jsem k nám do party i šikovnou porodní asistentku. Chtěla jsem minimalizovat to, co těžko ovlivním a to je tzv. sázka do loterie = že snad bude zrovna ve službě někdo fajn… Toto je totiž těžké a VELKÉ mínus našeho anonymního porodnictví. Takto jsme věděli, kdo nám bude poskytovat zdravotní péči a že je to porodní asistentka, která umí a přitom je velmi lidská.

A jak to dopadlo?

Začátek nebyl úplně jednoduchý. Před nimi jsem už vyjela k porodu jiné ženy, naštěstí do stejné porodnice.
První telefonát v 1.30 a druhá žena, o níž je tento příběh, mi volala ve 2.30… No, i to se někdy dulám může stát…
Ženy se ale znaly z kurzů, takže si daly vzájemnou podporu a já jsem po domluvě s nimi, pak mohla rozložit své opečovávání podle jejich potřeb. Větší problém ale byl, že této druhé rodině do telefonu už řekli, že mají v porodnici plno a at jedou jinam.
Podařilo se nám ale s porodní asistentkou situaci vymyslet tak, aby se to vše zvládlo. Uff!

DSC04668
Žena porodila po půl 11,  bez jediného léku, vědomě, v kleku na čtyřech, bez poranění a s následným plným bondingem se svojí holčičkou. Bylo to pro nás všechny velmi radostné.
Muž jí byl fantastickou podporou a oporou, fyzickou i emoční, celou dobu jí pevně věřil a podporoval, že to zvládne. Navíc zařídil na 100% všechny technické věci, aby se ona mohla plně soustředit na porod jejich děťátka.

Žena ke mně chodila na těhotenské masáže, spolu s mužem absolvovali předporodní kurz, nastudovali si Manuál pro muže u porodu, viděli laskavá porodní videa. A narození jejich druhé dcery bylo pro ně velkou odměnou.

P.S. Druhé ženě se ten den odpoledne narodil po půl 4 chlapeček.

 

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře