Masáže a dotek u porodu

TENTO „HMAT“ je u porodu mezi klientkami velmi oblíbený 😉. A využiji ho téměř u každého porodního doprovodu.
Vysvětlení k roušce – foto je z covidových dob a z porodnice, která začala umožnovat doprovod 2 osob jakmile se trochu uvolnila opatření (některým porodnicím to trvalo déle 🤕), ale při přítomnosti personálu byla vyžadována ještě u doprovázejících osob rouška.

Hodněkrát jsem po porodu od žen slyšela:
🙏 „Jitko, já nevím jak bych to bez toho vašeho stlačování boků (nebo to slýchám i na intenzivní masáž zad) zvládla. To bylo úplně super“.
Jj, je to velmi efektivní způsob doteku a hodně ulevuje od bolesti 👍
Bud ho může dělat dula pokud ji žena má nebo vlastní porodní asistentka pokud ji má (nemocniční porodní asistentka na toto nebude mít s velkou pravděpodobností tolik kapacity, má na starosti často více žen a nebývá u ženy stále přítomna) nebo jsou v tom skvělí partneři 👍 .
Z praxe ale vím, že je zapotřebí:
🧑 Aby byl muž k porodu dobře připravený a techniky těchto masáží si předem vyzkoušel/natrénoval
🧑 Aby byl muž během porodu dobře propojený ve vnímání se svou ženou
🧑 Mužova role u porodu není jen nějak to přetrpět či držet jen za ruku, ale může se aktivně a vědomě porodního procesu zúčastnit a být své ženě velkou oporou ❤️.
A skvělé, když si po porodu muž může říct:
VĚDĚL JSEM, CO MÁM DĚLAT.
UMĚL JSEM SVÉ ŽENĚ POMOCI.
JSEM RÁD, ŽE JSEM TAM BYL.

Další návody a informace najdete bud v ebooku Manuál pro muže u porodu na www.partneruporodu.cz nebo v online rychlokurzu k porodu Pomůcky, masáže a polohy u porodu, který je výborně návodný i pro partnery.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře