Já + Šárka V.Jako dula doprovázím od roku 2002 a jsem jednou z nejdéle pracujících dul u nás.
Jsem také lektorka předporodních a rodičovských kurzů, reflexní terapeutka ad., viz.videomedailonek níže.

 

V současné době porodní doprovody s plnou pohotovostí nabízím jen výjimečně protože mám malého vnoučka a chci si užít jeho miminkovské období 🙂
Chci tedy býti spolehlivou babičkou pro něj i pro mou snachu což se s porodní pohotovostí bohužel nedá moc skloubit.
Takže jsem ted taková "Last minute" dula 😉 

 

Co nabízím - dula není vždy o porodu, lze využít i jen část  nabídky:

 

 • podporu v těhotenství, při porodu, v poporodním období - informační, emoční podpora, pomáhám vytvářet hezké zážitky
 • můžete využít moje letité zkušenosti s porodnicemi v Praze a Středočeském kraji
 • nedělám žádné tajemné "ezotero", stojím tzv. nohama na zemi, ale občas si užijeme i spoustu čarodějnických legrácek 😉 
 • jsem schopna podpořit ženu při normálním porodu, ale i ženu, která si chce zvolit (a nebo ze zdravotních důvodů potřebuje) medicínský porod, ale také ženu při porodu doma. Se všemi těmito variantami mám zkušenosti. Velmi vnímám individuální potřeby konkrétních žen a tomu společně přizpůsobujeme podmínky porodu.
 • podporuji partnerský porod = prožitek páru - již v těhotenství a pak i u porodu a v rodičovství
 • jsem průvodcem i partnerovi rodící ženy
 • u porodu podporuji ženu v práci s dechem, zvukem, pohybem, uvolněním, nacítěním se na svoje tělo a na miminko, využívám ticha, klidu, podpůrných slov, doteku a masáží, znalostí porodního procesu a jeho fází. Toto je základ dulí práce

 IMG_2369

Postup pro naši případnou spolupráci:

 • novým klientkám neslibuji doprovod po telefonu ani po mailu
 • můžete chodit na těhotenské cvičení či na masáže a pak se domluvíme jak dál
 • nebo přijďte na Těhotenský den pro I. a II. trimestr (když bude vhodný termín) a tam můžeme spoustu věcí spolu vyladit a pak se rozhodnout na spolupráci

Ženám, které si přejí můj doprovod, doporučuji:

 • absolvovat setkání Péče o miminko, příprava na kojení, šestinedělí, cvičení po porodu  (vyjma vícerodičky) protože je třeba mít informace i k tomuto období, abychom pak spoustu těchto věcí neřešily složitě po porodu...
 • těhotenské masáže - minimálně 2x (fakt vím proč - velmi často je třeba tělo k porodu uvolnit)
 • předporodní přípravu s partnerem (samozřejmě je možné absolvovat dobrou předporodní přípravu i někde jinde a společně to pak spolu jen doplníme, ale je třeba se sejít i s vaším partnerem)
 • kde to lze, tak s klientkou domlouváme na spolupráci k porodu i porodní asistentku nebo vstřícného lékaře. Tím vzniká šance mít u porodu vědomý a znalý zdravotnický personál a minimalizujeme nevýhody anonymity péče.

 

P6111445

 

Doprovázení u porodů je energeticky a osobně velmi náročné povolání a myslím, že většina dul ho dělá s láskou a nadšením protože jinak by to dělat nemohly.

A protože kapacita doprovázení není nafukovací a tato práce nelze dělat skupinově ani on-line 🙂 a vždy vyžaduje plnou pozornost a nasazení doprovázející osoby, tak až na výjimky doprovázím ženy, s kterými se více znám:

 • ženy, které ke mně chodí na cvičení, na těhotenské dny, předporodní kurzy nebo na masáže
 • ženy, které na mě mají nějaké osobní doporučení
 • ženy, které mají náročnější zdravotní (zdravotní stav jejich či miminka) psychickou (po nějakých traumatických zkušenostech, zneužívání atd.) či osobní situaci
 • a samozřejmě velmi ráda doprovázím moje opakované klientky 🙂 

Další duly najdete na www.duly.cz a mojedula.cz.
Konkrétní doporučení a kontakty na duly a porodní asistentky v celé ČR jsem sepsala v bonusech k Manuálu pro muže u porodu.
I když většina nás dul má hodně naplněnou kapacitu, vždy se můžete ozvat i v závěru těhotenství, jaká je situace a aktuální naplněnost.

 

Pro koho nejsem vhodná dula 😉 :

 • Pro ženy, který si myslí, že dula za ně bude u porodu bojovat a že jim vše zařídí.
  Toto není v mé moci a ani to není můj styl práce. Je to o dobré přípravě předem a přípravě terénu (= dobrý výběr porodnice pokud to zdravotní stav dovoluje) a týmu.
 • Pro ženy, které si myslí, že porod s dulou = vždy přirozený porod.
  I porod s dulou může někdy proběhnout s oxytocinem, s epidurálem nebo císařským řezem. Porod ovlivňuje mnoho dějů včetně potřeb miminka. Role duly v těchto případech je, i tuto jinou variantu porodu pro ženu a celou novou rodinu co nejlépe opečovat.
 • Pro ženy, které si myslí, že dula tak nějak porodí za ně.
  Rodí žena a takovým způsobem, jakým potřebuje ona nebo její děťátko. Toto je důležité přijmout a nechat zcela otevřené. Přijetí porodního procesu přináší často hezké porody.
 • Pro ženy, které chtějí rodit doma a myslí si, že jim dula nahradí porodní asistentku.
  Doprovázím i k domácím porodům (a moc ráda), ale vždy s dobrou porodní asistentkou.

 

Naše milá Jitko, moc Tě zdravíme! Tak už to bylo 6 týdnů, co se nám Lottka narodila. Je neuvěřitelné, jak rychle to utíká. Stále vzpomínáme s láskou, vděčností a pokorou na ten krásný příchod na svět. Ještě jednou Ti mnohokrát děkujeme...za doprovod, péči, jemnost, přítomnost, za podporu, za rady, za vstřícnost, za vyjednání podmínek a udržení mých přání....zkrátka za všechno:) Mám tak krásný zážitek na celý život, pořád se k němu vracím a jsem šťastná. Dokonce se těším na další porod. Jsme moc rádi, že jsi mohla být u narození Lottečky právě Ty. Jinak se máme moc dobře. Zjistila jsem, že mít děti je něco tak krásnýho, ne-li nejkrásnějšího v životě.
Bára+Václav+Lottka
Jitce jsem se ozvavala s rozumovým rozhodnutím rodit ve velké pražské porodnici, kdy jsem ji žádala o zkušenosti a teoretickou přípravu, protože tam umožňovali jen jeden doprovod (volila bych partnera). Už v prvním telefonátu mi Jitka říkala, že nezním přesvědčeně (což měla pravdu, protože pocitově jsem se na velkou porodnici necítila). Společně i s manželem jsme absolvovali předporodní kurz zaměřený na přirozený porod, kde jsem já byla zase o kousek blíž jít rodit jinam a naštěstí to chytlo i mého muže (jeho rozumové racionální rozhodnutí - porodnice je blízko a je to velká, špičková nemocnice jsem respektovala, ale semínko pochybností klíčilo víc a víc). Po osobním setkání nás měla Jitka oba přečtená (a hlavně mě 🙂 a já jí sem velmi vděčna za radu navštívit více porodnic, abych byla klidná a věděla, že jsem se rozhodla dobře. K mému překvapení jsme se rozhodli ihned na místě, v malé mimopražské porodnici, kde nás oslovil jejich laskavý, tolerantní a klidný příštup. Náš Kubíček se rozhodl, že přijde na svět v 36tt, o něco dříve, než jsme všichni čekali. První telefonát byl samozřejmě JItce, budila jsem ji 25.12. po 7 hodině ranní 🙂 Nepřipravený odjezd do porodnice a čekání. Bohužel jsem schytala ne příliš přirozeně a laskavě nalazeného doktora a směna sester, která se vyměnila, když se něco začalo dít taky nebyla z nejmilejších... Jsem přesvědčená, že bez Jitky bych si přirozený a klidný porod neustála, vděčím jí za klid a podporu, kterou jsem jako prvorodička opravdu potřebovala. Vnímala jsem jen Jitku, její rady a klidná slova, poznámky sestry nebo doktora šly úplně mimo mě. Narodil se nám krásný chlapeček, byl to náročný zážitek ale jsem na sebe hrdá, že jsem změnila své rozhodnutí, rodila v malé porodnici a že jsem to zvládla přirozeně. Moje prvnotní představa, že se teoreticky oba nachystáme, půjdeme do velké porodnice a manžel bude bránit moje práva byla opravdu velmi zcestná. Teď vím, že bez Jitky bych to nezvládla ani v malé porodnici vyhlášené laskavým přístupem k přirozeným porodům.. hold chybička se občas vloudí a personál si nikdy nenaplánujete. Ještě jednou velké díky ze srdce za podporu v tom těžkém a zároveň nádherném okamžiku!
Lucka + Jiří + Kubíček
Během porodu jsem si pro sebe říkala, že naprosto chápu všechny plánované epidurály a císaře a sama sebe jsem se ptala, jak toto budu schopna znovu podstoupit, protože ač jsem se porodu nebála, takovou náročnost jsem nečekala :). Dnes už ale přemýšlím, jak asi bude probíhat další porod :D, jestli půjde něco změnit, aby to proběhlo rychleji a bez medikace. V jedné věci mám ale naprosto jasno, byla bych moc ráda, kdybyste nás doprovázela i u dalšího porodu. Vlastně si nedovedu představit, že byste tam nebyla :). Musím říct, že i přes náročnost, kterou si pamatuji tak nějak v mlze, na to vzpomínám jen pozitivně.
Kristýna
Dobrý den Jitko, chtěla bych Vám moc poděkovat za podporu u mého porodu, před porodem i po porodu. Opravdu jste mi moc pomohla a díky Vám jsme si porod já i manžel užili. Mám na to jen pozitivní vzpomínky. Posílám fotku obou holčiček, které jste nám pomohla porodit. Ještě jednou moc děkujeme
Monika

Moje videopředstavení pro vzdělávací projekt na webu promaminky.cz
Zde vysvětluji, co vše dula dělá, jak pracuji.

Přehrajete zde.

Videoohlédnutí za pracovním rokem 2016.

Spustíte zde.

 

Jitko, ještě jednou bych Vám moc chtěla poděkovat za úžasné doprovázení a péči při porodu, protože doteď na něj moc ráda vzpomínám. Ukázala jste mi, že porod nemusí být jen nepříjemná chvíle, kterou chce žena vytěsnit, ale naopak se porod může stát moc silným a hezkým okamžikem, na který jde často vzpomínat. Snažím se o osvětu i ve svém okolí 🙂
Kristýna
Dobrý večer, Moc Vám děkujeme za doprovod u včerejšího porodu v Rakovníku. Bylo to moc krásné, Petra i já jsme se cítili mnohem jistější než u předchozích porodů. Přesně tak si představuji uklidňující podporu u porodu.
Martin, Petra a Julian

 

Co dula dělá?

Přečtěte si zde.

Doprovázela jsem těhotenstvím a porodem několik mediálně známých žen. Např. Báru Polákovou s Pavlem Liškou.
Její porodní příběhy si můžete přečíst na webu promaminky.cz: 1.porod a 2.porod.

Bára je velmi inspirativní i tím, že otevřeně mluví o tom, že i známé osobnosti rodí "přirozeně, alternativně", s dulou... Za to jsem moc ráda, je to dobrá osvěta pro spoustu dalších žen.

S Bárou Polákovou jsme společně natáčely videoprůvodce, můžete se podívat na 30 min. zdarma zde. 

Můj "transparent" k akci Svoboda volby

S mými kolegyněmi.

Ceník pro doprovody:
Doprovod u porodu - cena podle času a rozsahu služeb:
Doprovod u porodu s plným držením pohotovosti: 13-15 tisíc Kč (pohotovost=cca měsíční  podpora a pohotovost 24h denně (tzn. i v noci) - jsem Vám takto k dispozici 3 týdny před termínem porodu až do porodu a během šestinedělí.
Doprovod k porodu bez držení pohotovosti:
8-10 tisíc  je možný pro moje klientky z kurzů, masáží, opakované klientky, zástup za kolegyni. V tomto případě nejsem ale plně k dispozici na telefonu a hlavně ne v nočních hodinách. Můžete zkusit napsat sms a budu-li moct, tak vás v případě vašeho aktuálního zájmu u porodu ráda doprovodím. 
Doprovod u porodu pro ženy v těžké životní a finanční situaci - nechávám si i nadále trochu své kapacity pro omezený počet žen, které si podporu za plnou cenu nemohou dovolit a přitom ji velmi potřebují. Toto je na osobním rozhovoru a velmi individuální.