Nejčastěji těhulky vybírají porodnici, kterou mají nejblíže. Ovšem, chyba lávky…
Základní otázky jsem shrnula do 9 bodů ( určitě jich je ale spousta dalších, na které jsem zapomněla) .
Jste zdravá Vy i miminko? ANO = Máte neomezené možnosti výběru, viz. další body. Nebo je nějaký zdravotní problém? = Najděte místo, kde tuto situaci umí nejlépe řešit a tam si toho pak co nejvíce domluvte a zjistěte dopředu.
Podívejte se na možné porodnice v minimálním okruhu 60 km. Hodinový dojezd do porodnice je většinou úplně v pohodě. Možná to je pro vás trochu překvapivá informace. Také se dá před porodem poblíž vybrané porodnice ubytovat v nějakém penzionu. A pak můžete i ten okruh kilometrů v pohodě hooodně navýšit.
Sejděte se s někým, kdo ve Vašem regionu doprovází k porodům – dula, porodní asistentka. Ale kdo doprovází do RŮZNÝCH porodnic. Toto je hodně důležité hledisko výběru té osoby,od které chcete získat informace. Po této konzultaci budete mít určitě jasněji. Opravdu doporučuji. Vyplatí se to. Stačí k tomu jednorázová konzultace.
V Praze se dělá registrace do porodnice v cca 14 týdnu těhotenství. Ale i tak můžete porodit kdekoliv jinde. Třeba budete zrovna někde na výletě :). Přijmou vás v každé porodnici. (Ale už i některé mimopražské porodnice dělají registrace)
Mějte vybraných klíďo víc porodnic. Dvě porodnice jsou dobrý a potřebný základ. Každá porodnice může mít třeba vyhlášený stop stav i přesto, že tam máte registraci…
Navštěvujte porodnice i se svým partnerem. Je třeba, abyste se s prostředím a rozdílností péče seznámili oba. Uložte si kontakty vybraných porodnic.
Každá porodnice dělá nějaké ukázkové dny v různém rozsahu. Na co se ptát?
jak probíhají poradny, jak se dlouho čeká
jak probíhá příjem k porodu, zda může být s vámi i partner
kolik doprovodných osob u porodu můžete mít a kolik to stojí
jak vypadá péče na oddělení šestinedělí
nadstandardní pokoje a jejich cena a dostupnost
jak probíhá i případný porod císařským řezem – bonding, možnost přítomnosti partnera během operace a po porodu
Dotazy ohledně porodu:
jak vypadají porodní pokoje, intima, klid
jídlo, pití během porodu
klasické postupy nebo podpora přirozeného porodu – a zamyslete se, jak to máte vy? Co si přejete?
polohy během porodu – v I. době porodní i na porod miminka
jak jsou časté nástřihy hráze, zda se používají teplé obklady na hráz
bonding s dítětem
dotepání pupečníku
společný přesun na oddělení šestinedělí
a ještě pro některé těhulky i další otázky: forma podání vitamínu K, kapky do očí miminku, možnost odnesení placenty, možnost ambulantního porodu
Před porodem se znova ujistěte, že ve vybrané porodnici nenastaly nějaké výrazné a zásadní změny.
A pak už jen hurá, a s radostí a důvěrou pojedete na to vaše porodní místo 🙂
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>