Co dula dělá a umí. Víte to?

Filípek po narozeníDula je průvodkyní ženy na její cestě mateřstvím. A jak to tak bývá, tak je kolem toho spousta mýtů. Vypíšu ty nejčastější omyly:

K porodu nikoho nechci. Takže dula je pro mě zbytečná. Omyl. 

Dula není jen k porodu. Můžete se s ní setkat v těhotenství třeba jen na jednorázovou konzultaci. Pravděpodobně pro Vás bude zdrojem mnoha informací. Zná prostředí porodnic ve Vašem regionu, takže Vám může poskytnout hodně důležitých zkušeností. Některé duly dělají i těhotenské masáže nebo těhotenské cvičení. Také laktační poradenství. Můžete tedy využít jen tyto služby. Má to tu výhodu, že dula jako masérka nebo dula jako cvičitelka má mezioborové propojení a ví, na co se má u těhotných zaměřit i s ohledem na porod. Nebo já to tak aspoň dělám.

Chci mít u porodu bodyguarda. Vezmu si tedy dulu. Ta tam všechno zařídí. Omyl.

Dula všechno nezařídí. A rozhodně její role nemá být bodyguard. Ona má podpořit ženu u porodu v tom, že to zvládne, vytvářet jí takovou „bublinu“ klidu a pohody. Boj k porodu nepatří. Já osobně odmítám klientky, které chtějí dulu – bodyguarda a bojovat. Vím, že jsou jiné způsoby, které využíváme. Ale situace u nás není jednoduchá a rozhodně to není o tom v porodnici vždycky všechno slušně a dobrácky odkývat…

Budu mít u porodu partnera. Dulu tedy nepotřebuji. Omyl.

Dula může (a běžně to tak funguje) dělat podporu i Vašemu partnerovi. Přeci jen oproti němu zná prostředí, postupy a zvyky v porodnici, viděla o pár desítek, stovek porodů víc než on :). A i prakticky, partner si může odejít na chvíli odpočinout, dula mu také poradí, jak může svou ženu podpořit, co je ještě u porodu normální, zkoordinuje co je zapotřebí.

Rodím již podruhé, potřetí, po x-té… A dula je jen pro prvorodičky. Omyl.

Dula může být velkým přínosem i pro zkušené rodičky. Sama to mám ve své klientele tak 50:50. Prvorodičky : vícerodičky. A obzvlášt ráda doprovázím právě ty maminky, které si mě najdou až k dalším porodům. Už vědí co chtějí/nechtějí, co jim minule chybělo a můžeme velmi intenzivně zapracovat na tom, aby to teď už bylo jiné a vydařené :).

Mám k porodu doktora. To mi stačí. Omyl.

Doktor sice může být velikým přínosem hlavně u nás, vzhledem k hierarchii v našem zdravotnickém systému. Jinak k normálnímu porodu je hlavní osobou – samozřejmě kromě rodičky a děťátka – porodní asistentka. Pokud vybíráte doktora, tak takového, který rozumí Vašim přáním. Ale jeho role bude ve zdravotnických věcech, pravděpodobně Vám neodmasíruje záda, neoddýchá s Vámi kontrakce, nebude Vám držet sprchu atd atd.. Spousta takových drobných (ale důležitých) činností. Proto kombinaci lékař (=znáte konkrétní osobu) + dula, která opečuje Vás, považuji v našich porodnicích za hodně dobrou. A nebo s porodní asistentkou. Během mé praxe jsem byla několikrát i u porodu, kde byl domluvený lékař, porodní asistentka a dula. A byla to skvělá spolupráce. Jen je to už větší tah na peněženku…

 

A určitě je spousta dalších mýtů a omylů. Můžete je napsat dole do komentářů. Jsem zvědavá, co dalšího koluje mezi lidmi. A ráda vysvětlím, budu-li vědět.

Kontakty na duly najdete zde: Česká asociace dulČeské duly.

V nějakém dalším článku napíšu, jak konkrétně pracuji já.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře