Omyly prvorodiček. Máte je taky?

V naší zemi selhává dobrá CELOSTNÍ péče o ženy v těhotenství.

Protože do této nabízené péče má patřit i kvalitní příprava na porod a mateřství. A ta se v běžných státních zdravotnických zařízeních téměř neděje. A co je ještě horší? Že se někteří zdravotníci tváří, že to ani není zapotřebí!

Ale u porodu se pak často sklízí to ovoce přípravy nebo spíše NEPŘÍPRAVY.

A není to jen nezkušenost těhotných žen. Je to i vina našeho zdravotnického systému a nastavení většinové společnosti, která je kolébá v bláhové nevědomosti. U porodu se to pak už těžko zachraňuje.

smajlíci

Tak k těm častým omylům:

  1. Hned z počátku se těhulka rozčaruje v těhotenské „poradně“. To slovo totiž moc neodpovídá obsahu… Většinou si těhulky (zpočátku) myslí, že se tam dozví nějaké důležité informace. Realita je ale taková, že času málo, těhotných moc…
    Navíc velmi často nemají gynekologové ani dobrou představu o rozdílnosti a hlavně o rozdílných postupech v porodnicích. A nemotivují těhulky k hledání informací, spíš je od toho zrazují. A také je utvrzují v tom, že je hlavně potřeba mít porodnici blízko. To je fakt BLBOST (omlouvám se za toto slovo, ale fakt nelze jinak). Více o výběru porodnice zde. 
  2. Téma registrací do porodnic = stres, zmatek, chaos a stejně nejistota. Protože porodnice nemusí přijmout k porodu ani zaregistrovanou ženu, když mají plno. Více o stop stavu v porodnicích zde.
    V naší zemi v současné době CITELNĚ CHYBÍ další možnosti pro zdravé ženy (a pokud mají nekomplikované těhotenství), kde by mohly porodit – PORODNÍ CENTRA.  akce2
  3. Vyšetření v těhotenství – zdá se, že je to super péče. Ale některá vyšetření nejsou potřeba. Např. není třeba dělat pokaždé ultrazvuk ani vnitřní vyšetření. A některá vyšetření jsou sporná. Mluví o tom už i někteří gynekologové.
  4. Velmi častý omyl prvorodiček je, že se o ně u porodu všichni postarají. Toto je opravdu velký omyl. Personál není s rodičkou celou dobu. Má na starosti další ženy, spoustu administrativy. Není to často o nějaké neochotě nebo nevstřícnosti, ale o přetíženosti a špatně nastaveném systému i pro samotné zdravotníky.
  5. Taky omyl, že se nabízí nejlepší péče. Ano, někdy ženy slyší větu: „Říkáme vám to nejlepší“. Ale je to opravdu pravda? Hmm. Rozdíly jsou veliké, převeliké… O velkých rozdílech v porodnicích si můžete přečíst zde.
  6. A oblíbená věta prvorodiček je, že je lepší nic nevědět. Když poprvé kupujete auto nebo byt, tak se také řídíte tím, že je lepší nic nevědět? Jak by taková koupě dopadla? Možná míváte štěstí ;).
    Také vám to, „Lepší nic nevědět“, často říkají maminky, babičky, kamarádky. Ale jak ony rodily? Jak vzpomínají na porody svých dětí? Chtěly byste také tak svoje děti přivést na tento svět? Vzpomínají ony na porod s radostí? Byl to pro ně hezký zážitek? Na to se jich zeptejte.
  7. Předporodní příprava jako ztráta času a peněz. Ano, některé opravdu ano. Je totiž důležité si vybrat dobrý kurz. Ideálně vedený někým, kdo pracuje či doprovází do různých porodnic a má tedy zkušenosti z různých prostředí a může srovnávat. Ale také je dobré, když má respektující přístup pro různé požadavky a potřeby. Protože každá žena a její situace, je jiná. Co vše se můžete na předporodní přípravě dozvědět si přečtěte zde.
    Předporodní příprava opravdu není jen o tom: „Takto to tu děláme“, Ženám to takto vyhovuje“, „Muži jsou rádi, že neomdlí a mohou to pak jít oslavit“, „Nástřih potřebuje 50% prvorodiček“. Atd.
    Ale ani: “ Lékař u porodu = spoustu intervencí“ „Jediná správná poloha na porod je ta a ta“ Atd.
    Velmi různé informace zaznívají na některých kurzech a je třeba je dobře filtrovat.
Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře