Stop stav v porodnicích.

Stop stav v porodnicích.

Co to znamená? Že i když má žena registraci v nějaké porodnici, NENÍ to záruka, že ji musí přijmout. Mohou ji odmítnout v případě, že se nejedná o akutní stav.

Tento článek píšu jako reakci na čerstvou zkušenost, kdy moji klienti obvolali 7 porodnic. (Příběh v kopii na konci článku.

Toto by se nedělo, kdyby mohla plně fungovat  komunitní péče porodních asistentek, kdyby mohly vzniknout tolik žádaná porodní centra či domy a běžně fungovaly v nabídce ambulantní porody v porodnicích s následnou kvalitní péčí porodní asistentky v domácnosti.

DSC04521

(A třeba i porody doma s odbornou péčí porodní asistentky, ale nechci, aby článek sklouzl do tohoto tolik populárního tématu v našich médiích…)

Pak by nebyly porodnice tak přetížené. Protože porodnice prostě nemají nafukovací kapacitu.

Nikdo z nás si nechce a hlavně ani neměl brát víc klientů či práce než je schopen zvládnout. Ať fyzicky, psychicky nebo technicky. Také si beru na měsíc na doprovod jen určitý počet žen, kterým jsem schopná nabídnout dobrou péči  a další musím odmítnout. Chápu tedy i limity v porodnicích.

Mí klienti obvolali 7 porodnic. V Praze zbývaly ještě 2, tam se ale ani nevolalo protože tyto porodnice nejsou vstřícné a mají nastavené, že u porodu může být jen 1 doprovázející osoba. A kontakt s dítětem tam také ještě není ideální a musí se složitě vykomunikovávat. V okolí východní Prahy byly také ještě 2 porodnice, ale tam jsem já nikdy nedoprovázela, takže bych nemohla klientům nabídnout znalost prostředí, která je při doprovázení velmi významná. Proto byl finální počet obvolaných porodnic 8.

Jak to tedy s porodnicemi řešit, když se začíná rodit?

Může se jet do porodnice rovnou a nevolat. Pokud je vybraná porodnice blízko, tak ano. Nedoporučuji to svým klientům ale v případě vzdálenější porodnice. Protože může být při příjmu malý nález a pak to v případě přeplněnosti může znamenat přesun jinam třeba po hodinové cestě.

Samozřejmě pokud je porod již velmi rozběhlý, tak porodnice i v případě naplněného stavu přijme a nějak tuto situaci musí vyřešit.

Jenže  není to vždy jen o porodu protože ve vstřícné porodnici by žena porodila dobře asi kdekoliv (i na chodbě, na příjmu ap.), ale bude pravděpodobně i přeplněné oddělení šestinedělí a tak pak může být klientka v náročných podmínkách v poporodních dnech. A tomu ji nechci vystavovat. Obzvlášť pokud neplánuje ambulantní porod.

Někde se pak složitě hledá místo na oddělení šestinedělí, v některých porodnicích pak dávají lůžka do různých náhradních prostor, ale také může být volné místo jen např. na rizikovém oddělení. A tam často nemůže být žena se svým dítětem třeba i z toho důvodu, že bude na pokoji se ženou, která mohla potratit nebo je v nějaké jiné svízelné situaci a tak není úplně vhodné, aby s ní na pokoji byla šťastná žena s dítětem po porodu. Dítě tedy budou chtít dát na jiné oddělení. Opět situace, do které nechci svoje klientky vystavit, když toto vím. Samozřejmě má ale Vaše dítě právo na přítomnost svého rodiče.

Dále proč já nedoporučuji jet do přetížené porodnice, je i složitá a vyhrocená atmosféra v takovéto porodnici a možnost vyššího rizika lidské chyby. Další důvod a riziko, kterému nechci svou klientku vystavit, když toto tuším a nejedná se u klientky o akutní situaci.

Takže my hledáme aktuálně nejvýhodnější situaci. A mí klienti jsou na tyto situace připraveni předem, aby je to popř. příliš nerozhodilo. Navíc mají celou dobu mou podporu, informace o dalších porodnicích, společnou cestu, takže si ve větším klidu mohou dovolit jet i někam jinam a na případný porod v autě by nebyli sami ;).

Ale pro běžné rodiče, kteří se v takovéto situaci ocitnou nepřipraveni, to musí být náročné.

Mí klienti ale měli ještě ztížený výběr protože měli 2 požadavky, které považujeme za normální, ale ne všechny porodnice toto akceptují.

  1. normální požadavek – 2 doprovázející osoby, partner a dula. Stále jsou u nás porodnice, které to tak nemají a omezují doprovod jen na 1 osobu a druhou skutečně nechtějí pustit. Takže pokud není akutní situace, tak tuto porodnici volit nebudeme. Nestojí to za ty nervy. Navíc ani jiné postupy v těchto porodnicích často nebývají úžasné.
    Ale pokud jdou ženy do porodnice jen se svým partnerem, tak toto nemusí řešit.
  2. normální požadavek – společné bytí s dítětem. Tak by to prostě mělo být. Ale opět se všude neděje. A někde i v běžném provozu, ani nemusí být kalamitní situace. Oddělení zdravého dítěte od matky by mělo být jen na přání matky. Protože některé ženy si třeba chtějí a nebo i potřebují odpočinout. Ale ne tak, že o společné bytí se svým dítětem musí žena žádat.

tonickovo-ousko

Moje zkušenost z tohoto příběhu:

  • Nemusí stačit mít vybrané ani 3 porodnice (to bylo mé oblíbené doporučované číslo až do této zkušenosti)
  • Velmi jsem si uvědomila velký přínos toho, co běžně považuji za samozřejmost – jak je důležitá i technická podpora duly (nebo porodní asistentky ap.) i v takovéto situaci – znalost prostředí porodnic, jejich postupů, nastavení, cesty, kde je příjem, jak to tam vypadá atd. Že to není jen o opečovávání a péči u porodu.
  • Opravdu VELIKÁ role muže. Muž byl skvělý, vytvořil klidný prostor pro svou ženu, která to nemusela řešit a byla si zatím ve vaně a prodýchávala si svoje porodní vlny. Řešil to vše on, obtelefonovával, konzultoval se mnou, v klidu odřídil, komunikoval a jemně opečovával a podporoval svou ženu. A ještě pak udělal doma tinkturu a koktejl.
  • Opět jsem viděla velkou vnitřní sílu úžasné ženy, která byla moc hezky připravená a díky vytvoření dobrých podmínek i v této náročné situaci mohla pak vše plně využít a projít si krásným porodem. Ačkoliv prvorodička a opravdu náročné podmínky, tak zvládla porodit bez jediného léku, v kleku na čtyrech, bez poranění a s plným kontaktem se svojí holčičkou a v radostné euforii se svým mužem.

Prostě nakonec paráda, krásný.

Seznam dul v ČR

Seznam porodních asistentek v ČR

Manuál pro muže u porodu

Trochu porodnická kalamita v Praze a okolí.
Včera v podvečer se rozbíhá porod a začíná se odehrávat zajímavý děj. Nejdřív řešíme, kdy vyjedeme, ale pak se toto změní v téma KAM pojedeme… Mezi 22 – 1 hod. obvoláváme porodnice, kde by bylo místo. Rakovník, tam má žena registraci – stop stav, tak voláme dál. Neratovice – stop stav, Příbram – možná bychom stihli poslední společné místečko dítě s matkou na šestinedělí, Motol – k porodu pouští jen 1 osobu a navíc plné šestinedělí = matka bude na jiném oddělení než dítě, Bulovka – plno, vezmou pokud žena přijede záchrankou, Vinohrady – téměř plno a spíš máme počítat jen s 1 osobou u porodu a také ohroženo společné bytí s dítětem, Podolí – maluje, Kladno – ANO.
Ve 2h ráno tedy vyjíždíme směr Kladno, ještě nás překvapí zavřený sjezd 😉 takže otáčíme na dalším sjezdu, ale bez stresu zvládáme, v Kladně v tu chvíli zrovna odrozeno, volné všechny 3 porodní pokoje (ty se ale pak zase postupně zaplnily), vybíráme si pokoj s vanou. Personál vstřícný, vše dobře domlouváme, porodní přání není problém. Vytváříme ženě s mužem sehraný podpůrný tým, po poledni se začíná blížit finále, nahřívám hráz, žena si střídá polohy podle potřeby a ve 14.50 se narodí v kleku na čtyrech holčička, 3800g, bez poranění, maminka je prvorodička. Následuje plný bonding a po 3 hodinách společný přesun na oddělení šestinedělí, které je na hraně kapacity. Krátce po nás se narodí další 2 děti.
Tak nevím, jestli je tolik dětí nebo tak málo míst. Už aby vznikly nějaké porodní domy, např. http://apodac.org/index.php/apodac/. V mém Manuálu pro muže u porodu doporučuji mít v záloze více porodnic, ale 8 tam teda fakt nemám! Asi budu muset udělat aktualizaci 😀
Toto může být velmi stresová situace pro páry, kteří takovouto situaci vůbec neočekávají, nemají přehled o porodnicích a jsou na to sami. I když zase třeba ne každý má takové „požadavky“ jako měli mí klienti = u porodu muž i dula a matka s dítětem po porodu na společném pokoji. Ale mým klientům se požadavky vyplatily, září štěstím <3

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře