Prdíky a miminkovské koliky, ale nejsou vždy o bolení bříška a tudíž ani o návaznosti na jídlo mámy. Mohou to být signály i jiných potřeb miminka. Rozepíšu se o tom později.
Asi nejčastější potraviny, které patří do skupiny nedoporučovaných (ale ani těchto se to netýká na 100%, vše je vždy velmi individuální!!!) jsou exotické plody, citrusy, jahody, ořechy, nadýmavá zelenina – květák, kedlubna, zelí, čerstvé pečivo z droždí, luštěniny.
Může to být třeba správným způsobem vaření, používají jemně koření nebo do luštěnin přidají během vaření kousek mořské řasy, která výrazně zlepší stravitelnost. Dochutí např. umeoctem.
Co se týká koření – zde záleží na tom, jak je maminka zvyklá. Představte si maminky v Itálii, Španělsku, Indii – co asi jedí? Určitě používají koření i v období kojení. Ale jsou na to zvyklé.
Některé maminky mohou mít nějaké potravinové intolerance – na lepek nebo mléčné výrobky. Ty, které to vědí, se už podle toho stravují, ale někdy se na to přijde právě až během kojení.
Co Vám a Vašemu děťátku může dělat dobře, co Vám dodá dostatek živin.
Po návratu z porodnice má stále význam klasická slepičí nebo kuřecí polévka. Samozřejmě z dobrého zdroje a pokud nejste vegetariánka. Dlouhý pomalý var, třeba 12-16 hodin. Proto se jí dříve říkalo „koutňačka“, vařila se dlouho na kamnech a pak se v hrnci zvaném koutňák nosila šestinedělce do rohu za plentu, kde pobývala. Tato polévka dodá hodně síly, energie, živin. Dobře doplňuje energii ledvin, která se vyčerpává těhotenstvím a porodem. Samotný vývar si pak uschováte v lednici, vydrží Vám několik dní, odeberete si porci a do ní přidáte zeleninu (2-3 druhy), povaříte a na závěr dáte zelené natě.
Pečivo – volte kvalitní kváskový chléb.
Výborné jsou různé kaše – na prvním místě zmíním kaši z jáhel. Je zásaditá, dobře se kombinuje i nasladko s ovocem, během trávení v této kombinaci nekvasí. Přidáte k ní rozinky, švestky, jablka, různá semínka. Nemíchat toho moc najednou. Pak samozřejmě můžete vyzkoušet další kaše z různých obilovin: ovesné, kukuřičné (ty jsou ale lepší v teplém počasí), rýžové.
Přílohy – rýže, kroupy, brambory (štouchané brambory s jáhlami nebo kroupami + zelené natě), těstoviny, kuskus.
Jemně dušená zelenina na kvalitním oleji nebo jen na vodě a nakonec přidat trochu másla. Nebála bych se ani brokolice, často se sice dává do nedoporučených nadýmavých potravin, ale nebojte, vyzkoušejte :).
Maso – vybírejte kvalitní, zjistěte si zdroj. To samé u ryb.
Pokud si troufnete na luštěniny, začněte s červenou čočkou. A dejte během vaření kousek mořské řasy. Nejen, že pomůže lepší stravitelnosti, ale dodá i spoustu minerálů, kterých je během kojení třeba. Nebo např. saturejku, majoránku. Ty zároveň podporují tvorbu mateřského mléka.
Zelené natě – zdroj vitamínů, enzymů, chlorofylu. Petrželka, pažitka, naklíčená řeřicha, cibulka. A z těchto důvodů zkuste i kvalitní kysané zelí a tzv. pickles = rychlokvašenou zeleninu. Možná Vás překvapí, že Vaše trávení nezatíží, naopak mu prospěje.
Další dobré mňamky, které Vám dodají potřebné živiny: mandle, různá semínka – slunečnicová, dýňová, chia, lněná, sezam. Opatrně s ořechy. Můžete mlsat sezamky. Dodají Vám vápník a sezam nepřekyseluje. Sušené, ideálně nesířené ovoce – meruňky, švestky, rozinky, kustovnice (tu si můžete zalít i jako čaj, obzvlášt ted v podzimním období). Ale všeho s mírou. U chia semínek nepřehánět množství a jíst je předem namočená. Suchá odebírají vodu z těla, což obzvlášť během kojení není vhodné. Takže namočit, stačí i 15 min, semínka vytvoří rosol, necháte si ho v ledničce a postupně odebíráte – můžete si čajovou lžičku rosolu se semínky přidat do kaše, salátu, jogurtu… Obsahují hodně 3 omega mastných kyselin, které vyživují mozek a jsou i prevencí různých chmurných nálad a depresí.
Dobrý doping vitamínů a minerálů udělá nápoj Fytotonik z firmy Missiva a nápoj z kořene kudzu – prodejny zdravé výživy.
Mléčné výrobky – někdo je jí někdo ne. Určitě důležité je opět vybírat kvalitnější zdroj. A klidně tučné, žádné odtučněné nesmyslnosti. Ale určitě nepijte mléko z důvodu tvorby mateřského mléka. To fakt není zapotřebí. Ani kvůli dodání vápníku. Ten Vám dodají semínka, zelené zeleniny, mořské řasy. Do jogurtu či tvarohu si přidejte 1-2 polévkové lžíce kvalitního lněného oleje. Je nutné, aby byl čerstvě lisovaný a skladovaný v lednici! Když chcete nasladko, tak přidáte med nebo kvalitní zavařeninu ap. a k tomu různá semínka, popř.müsli. A pokud si budete dělat pomazánku naslano, tak ochutíte tvaroh se lněným olejem solí, semínky a různým kořením nebo zelenými natěmi.
Co pít? Základ je samozřejmě čistá voda, ne chlazená, bez bublinek. Ale to je asi jasné, že bublinky nechcete u miminka, tak je ani nebudete pít… Výborný je čaj bancha, dodá vápník, pomáhá proti překyselení. Kojící čaje – nepřehánět to s množstvím, stačí 2 hrnečky denně. Lepší, než různé směsi, je si udělat výluh nebo odvar přímo ze semínek kmínu, fenyklu.
Takže se napít chvíli před jídlem, během jídla pokud potřebujete, tak jen mírně a pak se napít až třeba hodinu po jídle.
Maminky velmi často jedí ve spěchu, ve stresu. A i toto může být zdrojem problémů pak u miminek.
Připravte si k místu kde kojíte, jídlo pro sebe a pak během kojení hezky, labužnicky jezte, jídlo kousejte a vydatně prosliňujte :).
Neděste se „metodik“, je to velmi jednoduché a často to přináší zázraky :). Miminko se vyčůrá, vykaká, vyprdíkuje podle svých potřeb mimo plenku v klubíčku do nočníčku. Samozřejmě ne vždy, ani to není o 100% plnění cílů! Není to pro maminku náročné, jak si třeba ted myslíte, je to úžasné napojení na miminko. Je to HRA, která je velmi účinná. Doporučuji vyzkoušet.
Budete-li potřebovat něco doplnit, poradit, tak zavolejte nebo napište.
Jáhlová kaše: http://www.bio-medunka.cz/inspirace-na-recepty/recepty-z-jahel
Mořské řasy: http://www.countrylife.cz/morske-rasy-1331042251, http://www.rawsuperfood.cz/rawsuperfood/1-Informace-o-RAW-food/18-MORSKE-RASY
Chia semínka: http://chia-seminka.cz/uzivani-chia-semen/, http://www.missiva.cz/produkty/potraviny-z-pirody/chia-seminko
Fytotonic: http://www.missiva.cz/produkty/doplnky-stravy/fytotonic-r-davkovany-doplnek-stravy
Kořen Kuzu: http://www.zdravavyziva-provsechny.cz/KUZU-a-ARROWROOT-a7_6.htm
Lněný olej: http://www.missiva.cz/produkty/potraviny-z-pirody/lnne-oleje/lnny-olej-tmary
Čaj Bancha: http://www.bio-life.cz/clanky/alternativni-medicina/detoxikacni-caje-bancha-a-kukicha.html
Vázání šátku: dobré video (čas utíká rychle, Martina Hynková má už od té doby další dětátko, které patří k únorovým rychlým dětem :))
Hacka: http://babyvak.cz/product.php?id_product=52
Olej z černého kmínu: http://www.missiva.cz/produkty/doplnky-stravy/erny-kmin-olej-panensky
Enterosgel: http://www.enterosgel.eu/
Bezplenková komunikační metoda: http://www.jaknamiminka.cz/bezplenkova-komunikacni-metoda-a29.html
Dobře připravený partner i na toto období: http://partneruporodu.cz/
U firmy Missiva Vám mohu nabídnout poradenství o výrobcích protože jsem spokojený uživatel a poradce této firmy. U ostatních odkazů jsem klient a čtenář :).