Rok 2015, jaký byl?

Rok 2015 byl hodně naplněný. Řekla bych, že přímo frčel. Spousta skvělých prožitků, zkušeností, radosti, ale i únavy.

Rozdělím ho do několika témat.Obří důl

  1. Porodní doprovody.

  2. 3 dobré kurzy, které jsem letos absolvovala (byla jsem i na jiných, ale tyto byly obzvlášť dobré).

  3. Síťák.

  4. V osobní rovině – dovolená, promoce, pes…

Porodní doprovody

Tento rok byl pro mě bohatý na několik krásných domácích porodů a i na VIP klientky (jak já jim z legrace říkám). Samozřejmě s každou mojí klientkou pracuji v maximálním soustředění a napojení.

Ale těhulky, které jsou navíc mediálně známé, mají ohromný přesah i pro další těhotné ženy.

Já to vnímám tak, že je velmi důležité tedy nejen pro ně, ale i celkově pro společnost, aby jejich porody byly krásné, laskavé, respektující. Protože to pak může oslovit i další těhulky, inspirovat je to, navést je na hledání toho, co je pro ně a jejich děti to pravé a ne se nevědomě přizpůsobit systému. Jen proto, že se to dělá tak a tak…

Takže tyto moje „VIP“ klientky považuji také za průkopnice a jsem opravdu moc ráda, že se to ve všech případech povedlo, že to byly krásné porody a vždy plný, minimálně 2h nepřerušený kontakt s miminkem.

Ale pozor, v žádném případě to nebylo proto, že by to tyto ženy lehce dostaly z důvodu své mediální známosti.

Porodit v jiné pozici, nechat dotepat pupečník, plný bonding, případně odnešení placenty domů opravdu není v běžné nabídce našich porodnic a lékařů. Bylo to proto, že se všechny tyto ženy dobře připravily předem a měly požadavky na tento průběh.

Ano, lépe se jim tyto věci domlouvají, když je chtějí, ale tato „výhoda“ je vykoupená rizikem medializace. Jejich situace v těhotenství a v období porodu vůbec není jednoduchá vzhledem k „číhání“ novinářů na získání „bleskových“ zpráv. Obzvlášť když víme, jak je porodní proces citlivý na intimitu a klid. Vážím si i přítomných domluvených lékařů, vím, že možnosti, které jsem svým klientkám nastínila a i je v nich podpořila, nebývají běžnými klientkami lékařů moc požadovány.

Ale takto i lékaři zažívají, že to v provozu našich velkých porodnic opravdu lze, a že to nejsou jen výmysly „alternativních obatikovaných žen“ :).

Takže nejen ze všech těchto důvodů jsem moc ráda, že jsem mohla Martinu Vrbovou, Báru Polákovou a Sandru Novákovou tímto procesem provázet. Děkuji jim za důvěru.

 

Irča bondingA domácí porody? Ty byly vydařené, se skvělými porodními asistentkami a navíc všechny klientky jsou mi velmi blízké, známe se už několik let. Takže velká radost.

Přes 20 dalších doprovodů proběhlo v různých porodnicích. A obzvlášť hezké bylo, že v letošním roce proběhl u všech doprovázených porodů bonding. Pokud to nebylo z důvodu císařského řezu (v dané porodnici) možné u matky, tak se kontakt kůže na kůži s dítětem uskutečnil v náručí otce.

4 Alida bonding muž

 

Také mám radost z dalších desítek hezkých porodů, kde jsem rodiče připravovala nebo ke mně těhulky chodily na předporodní masáže a nebo se díky různým reflexním technikám vyhnuly vyvolávanému porodu. Jestli budu mít trochu času, tak udělám nějakou statistiku, která by byla velmi zajímavá a určitě pozitivní.

 

 

3 dobré kurzy, které stály za to:

První se pro mě skládal ze 2 částí – první část byl seminář s jednou naší nejlepší porodní asistentkou, mou oblíbenkyní Olinkou R., kde byla krom jiného důležitá část o polohách miminka v bříšku. A na to mi skvěle navázal kurz Spinning babies, kde se mi spousta věcí potvrdila, zapadla do mozaiky. A díky tomuto semináři, kurzu a technikám z craniosakrální terapie, které používám, se mi podařilo otočit pár miminek z konce pánevního do pozice hlavičkou, několika dalším pomoci v jejich dobrém nastavení pro porod a pár i během porodu.

Takže pro moji práci bomba efekt :).

Druhý kurz byl byznysový – Podnikání z pláže. Přihlásila jsem se do něj na jaře protože jsem měla pár let tzv. v šuplíku připravenou novou doménu www.jsemtehulka.cz a chtěla jsem ji už konečně zrealizovat. Tento kurz mi tedy pomohl můj nový web vytvořit a byl (vlastně stále je) bezva. A můj nový web, na kterém teď čtete i tento článek mi výrazně pomáhá v práci. Mohu zde přehledně psát a předávat konkrétní zkušenosti, doporučení, tipy. Těhulky si mohou spoustu věcí z praxe přečíst a pokud potřebují konzultaci, tak ji můžeme zacílit na to, co ony už konkrétně potřebují. Což je skvělé protože celý rok 2015 vnímám, že už pracuji na hranici své kapacity, a že je třeba šetřit čas a síly na věci, které nelze předat přes internet, které se nedají někde vyčíst. A to vždy budou moje specializované těhotenské a předporodní masáže a porodní doprovody. Tam moje ruce bohužel internetem nelze nahradit.

plážTakže Stáni Mrázkové děkuji za skvělé vedení celého kurzu, byl to jeden z nejlepších kurzů co jsem kdy absolvovala, a že jich za mých 23 let různého vzdělávání už bylo požehnaně…

A mohu ho doporučit. Občas jsem sice propadala chmurám, co vše nestíhám oproti zdatnějším spolužačkám v kurzu, které navíc mají malé děti. Až později mi došlo, že já už sice mám odrostlé syny, takže to vypadá jako brnkačka, ale mám přes den klientky, po nocích si občas jezdím po porodech a večer když bych mohla tvořit, tak se doma teprve scházíme a často pak sdílím do noci se svými syny jejich nápady, projekty, starosti, takže moje intelektuální kapacita je velmi velmi vyčerpána :D. A naopak, když jsem byla ještě doma s malými dětmi, tak jsem zvládala mnoho věcí a neměla jsem tak přetíženou právě tu intelektuální kapacitu. Takže Plážový kurz doporučuji obzvlášť maminkám na mateřské, které hledají, co by chtěly dělat až se jim v budoucnu uvolní ruce od dětiček. Využijte tento čas i pro sebe.

Třetím kurzem byl skvělý víkend s Táňou Havlíčkovou – Oblékání duše. Ten jsem si náramně užila, původně jsem si myslela, že je to jen jako pro mě, takový můj osobní odpočinkový kurz. Což také byl, ale v průběhu kurzu mi pak došlo, jaký význam má i pro mou práci. A kdo znáte 8 stylových klíčů – jaký styl myslíte, že jsem???

Síťák – co to je?

Pro mě velké překvapení tohoto roku. Protože teprve letos mě opravdu nadchnul. Výhody síťového marketingu jsem využívala už dříve pro sebe a v okruhu známých, ale v mé práci jsem to vždy považovala za „shazování se“. Až jsem pochopila jeho velký význam. Ale že mi to trvalo… To jak šetří práci. Už několik let používám ve své domácnosti výrobky firmy Missivy protože jsou šetrné vůči přírodě i lidem a nejsou drahé. Navíc české. To se mi vše líbilo, spokojenost. Občas jsem měla něco i v obchůdku pro klientky. Ale hlídat zboží, dělat faktury atd. mě moc nebaví a je to pro mě i časově náročné. Takže jsem to moc nenabízela. Nabízet členství klientkám mi připadalo trapné, a dělat zase plně obchod při mé hlavní práci duly v mém rozsahu nabídky, v jedné osobě nelze. Ale zároveň mi hlodalo, že je škoda tyto možnosti nepředat novým rodinám, nechat je prát v klasických prášcích, mýt nádobí jarem a pak z toho dávat jíst dětem, uklízet savem ap. A když jsem si v sobě zpracovala, že vlastně TOTO vše může elegantně řešit právě ten síťový marketing, tak jsem to nabídla a byla překvapená, jak se to rozjelo. Takže v současné době mám krásně rozběhnutou svojí obchodní skupinu, kdy mají klientky ode mne svoje členské číslo, samy si objednávají nebo uděláme společnou objednávku, pošta jim to přiveze domů a já dělám poradenský servis, který mě baví a nemusím řešit sklad, faktury a podobné.

A když si představíte, kolik litrů podstatně čistší vody  z těchto domácností odchází do odpadů oproti těm, co používají běžnou drogerii, tak je to přeci skvělé! A já si jen ťukám na čelo, že mi ta jednoduchost nedošla dřív a že síťák byl pro mě tak dlouho hanlivé slovo. Ale to je holt vývoj.

 

A pěkně bylo letos i v osobním žití.

promoceStarší syn měl promoci a hezké navíc k tomu bylo, že se jí mohla zúčastnit i moje máma, která celý rok dobře zvládla pravděpodobně díky alternativní medicíně.

A taky jsem si parádně užila letošní léto. Rab a plachetnice

Několik let nazpátek se mi to totiž moc nepodařilo.

Nejdřív jsme byli na našem oblíbeném Rabu, kde máme  už několik let krásné místo. Klídek, koupačka, sluníčko, výhled na moře… A báječná zmrzlina.

 

 

výšlap v AlpáchA pak jsme rovnou navázali pobytem v Alpách, v Zell am See. Bylo tam nádherně. Hory, jezera, zelené louky… Miluji chození po horách, je to můj nabíječ.

A taky jsem si po několika letech zase vyšlápla i na Sněžku. Krkonoše jsou mým nostalgickým místem z mládíSněžka.

 

 

 

A ještě se mi i v rámci mého dovolenkování povedlo sladit s jedním důležitým miminkem a mohla jsem tuto rodinu opakovaně doprovodit. Poprvé to bylo před pár lety, kdy jsem jen zaskakovala za kolegyni, která byla zrovna u jiného porodu, takže jsem se s rodiči poznala až v porodnici. Ale tentokrát jsme se s těhulkou setkávaly velkou část těhotenství, takže doprovod u porodu byl tou krásnou tzv. třešničkou na dortu. Byla jsem moc ráda, že miminko počkalo až se vrátím z dovolené a já s touto rodinou mohla u porodu být a podpořit je v tom nejideálnějším scénáři.

 

Ale zpět k osobním zajímavostem,  další je náš nový pes. Před 2 lety nás opustila naše krásná trikolorní bulteriérka. Už jsem žádného psa nechtěla pesprotože při mé vytíženosti péči o psa vidím nereálně. Nicméně pánská část naší rodiny se shlédla ve štěněti boxera, takže k nám přibyl Fredy. Je to zlatíčko, ale záležitost hlavně mého muže a syna. Já jim říkala, že když psa, tak zvládnu akorát tak pudla, což mi teda fakt neprošlo :D.

 

 

 

A na závěr hodnocení tohoto roku nemůžu nezmínit mé „dítko“ Medailonek mé práce, který vznikl během léta, kdy mi klientky poslaly spoustu krásných fotek a mailů. A s pomocí synů jsem vytvořila tento medailonek, na který se můžete podívat zde.

 

Tak takto krásný byl můj rok 2015. Děkuji za něj.květiny Rab

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře