Muž u porodu? Jak vznikal první český Manuál pro muže u porodu a PROČ.

Titulka Manuál

 

K tomu, že se tak zaměřuji na muže u porodu mě vyškolila moje praxe. Přeci jen doprovázím k porodům docela dlouho a většinou celé páry, takže jsem už zažila mnoho různých situací.

Nejdůležitější zkušenost byl tento příběh, který mě hodně proškolil. Je to již asi 8 let. Měla jsem opakovaně doprovázet pár k druhému porodu. Tentokrát jsem se ale sešla jen se ženou, abych jí řekla, jaké změny se v našem porodnictví za ty asi tři roky od minulého porodu udály a co se dělá už jinak v jejich vybrané porodnici.

Velká změna byla v možnosti kontaktu s dítětem. Zatímco u prvního dítěte měla miminko v náručí v zavinovačce (a i to byl před těmi mnoha lety úspěch!), tak teď jsme se připravovaly na plný kontakt s dítětem kůži na kůži. Ano, připravovaly, protože se to nedělo běžně. Bylo třeba znát praktiky v dané porodnici a umět to efektivně vykomunikovat. Ona se na to velmi těšila, ale její muž to nevěděl… A já tuto situaci velmi podcenila.

Žena si krásně porodila holčičku, měla ji v náručí, kochala se jejím pohledem, hebkostí, vůní, když do toho sestra řekla, že si miminko NA CHVILEČKU půjčí, jen ho rychle ošetří, zváží a HNED jí ho zase vrátí. A že to vše bude dělat vedle ní, že ho nikam neodnese. To znělo hezky a vstřícně…

Ale znamenalo to, vzít matce dítě z náruče. PŘERUŠIT tento neopakovatelný čas.

Žena jí na to řekla, že si přeje mít miminko u sebe, že si chce tyto chvíle užít, a že chce s  procedurami počkat.

A do toho se ozval její muž: “ Tak jim ji na tu chvilku půjč, vždyť ti ji hned vrátí“…

Žena na něj vytřeštila oči, to ji velmi zaskočilo, nečekala to.

Zaskočilo to i mě… A měla jsem co „uhlazovat“.

Aby muž neměl špatný pocit, že to pokazil, ale zároveň, aby pochopil, že ženin požadavek je zcela správný, nijak neohrožuje jejich zdravou holčičku a že i provoz porodnice to nezboří. Stopnout sestru v těchto aktivitách, aby matce dítě nevzala. A hlavně podpořit ženu, aby o tuto intenzivní chvíli se svojí holčičkou nepřišla, mohla se znovu ponořit do síly okamžiku a nebyla na svého muže naštvaná.

Podařilo se, ale dost jsem u toho zapotila.

A přitom muž to celé udělal v té dobré víře. Nechtěl, aby si žena „rozzlobila“ do té doby vstřícný personál. Bral to tak, že „chvilečka“ přeci nevadí. A to jen proto, že NEVĚDĚL, jak důležitá chvíle to pro ty jeho dvě holky teď je.

Neviděl předem tyto rozdíly nespokojených  a spokojených miminek:

DSC00021bonding Rakovník 2

 

Takže je třeba, aby muž taky něco věděl. A to i v případě, že se třeba k porodu nechystá. Protože pak se může stát situace, že porod je překotný a buď se odehraje ještě doma před odjezdem nebo v autě po cestě či před porodnicí nebo na chodbě či na příjmu. A i v těchto situacích bude dobře připravený muž vědět co dělat a bude velmi důležitý pro svou ženu. I takovéto zkušenosti z praxe mám a v nějakém dalším článku je popíšu.

A tak jsem začala přemýšlet, CO S TÍM?. A u jednoho porodu koncem ledna roku 2015 mě napadlo vytvořit Manuál pro muže u porodu .

 WOW! Takový rozcestník, NAKOPÁVAČ. Sundat mužům jejich růžové brýle, ukázat a nasměrovat je na různé možnosti. A taky jim objasnit, jak to na porodním sále chodí. S čím se tam mohou setkat. Jak to tam vypadá a probíhá. Aby nekoukali jako puk jen někde v rohu :).DSC03064

Během tohoto porodu jsem kromě podpory rodící ženě řešila i hodně technických věcí protože zde byl zcela  nepřipravený partner. Žije dlouhodobě v zahraničí.

Jeho žena ke mně chodila skoro celé těhotenství na cvičení a na přípravy, ale  s ním jsem se setkala až u porodu. Toto se mi stává už jen velmi výjimečně, běžně požaduji, aby se předporodní přípravy účastnil i partner. V tomto případě to ale nebylo možné. Porod byl tímto náročnější, hodně situací se dolaďovalo až během porodu. Ale mně tam zase naplno došlo, jak důležitá příprava mužů je. A to v mnoha rovinách.

  • aby alespoň trochu rozuměl porodu

  • aby věřil své ženě

  • aby byl pár sjednocený na některé požadavky a hlavně co se týká dítěte

  • aby svou ženu nerušil

  • aby se alespoň trochu orientoval v prostředí porodnice protože to je pak i pro muže velmi úlevné

Porod proběhl dobře, ale byla to fuška, jak jsme si pak po porodu všichni řekli. A ještě z porodnice jsem psala synovi, ať se mi podívá, zda je volná doména www.partneruporodu.cz.  A byla! Tento pár byl tedy spouštěčem vytvoření prvního českého Manuálu pro muže u porodu :).

Plně jsem si uvědomila, jak důležité téma to je. A jak se na muže téměř nemyslí. Jak se řeší, že rodí žena (což je samozřejmě pravda :)), jak ona to prožívá, co může a nemusí dělat.

Ale pak si s sebou do porodnice vezme nepřipraveného partnera?

Málokterý předporodní kurz dobře připraví muže k porodu. Většinou je jim tam řečeno téměř nula nula prd. S jednou klientkou jsem byla VLONI! na předporodní přípravě v jedné pražské porodnici a tam porodní asistentka, která kurz vedla, přímo řekla na otázku, kde má své místo při rození dítěte partner:

„Partner stojí u hlavy, aby nepřekážel protože žena od pasu dolů patří porodníkovi.“ Tato formulace mě dost pobavila.
Pak dodala, že muž dostane úkol přestřihnout pupeční šňůru, že toto snad zvládne.

A jak tedy fungují nepřipravení muži v našich porodnicích? Personál s muži u porodu často vtipkuje, zlehčují se situace, myslí si, že je třeba mužům odvést pozornost. Dávat jim „úkoly“, aby tam neobtěžovali či neomdlívali či se nenudili.

Ale dobře připravený partner může fungovat jinak – vědomě, jemně, hluboce. S velkou pravděpodobností bude velmi podpůrným své ženě. A přitom ji nebude rušit. Bude vědět, kde je jeho místo, jaká je jeho role v daném okamžiku a že se jeho role během porodu mění.

K vytvoření Manuálu mi dopomohl i syn, když mi někdy v březnu řekl, at už o tom furt jen nepřemýšlím, ale ať začnu psát. Tak jsem začala, mezitím oddoprovázela u porodů přes desítku dalších párů a další k porodu připravila.

DSC03149A k tomu po nocích tvořila web, ladila text, fotky, upravovala strukturu. A nadávala si, co jsem si to vymyslela :).

Ale to téma bylo silnější. Prostě mě nepustilo a nedovolilo mi se na to tzv. vykašlat, i když jsem mockrát chtěla.Nejdříve jsem chtěla Manuál namluvit, aby si to chlapi mohli jen poslechnout ze sluchátek třeba při běhu nebo při cestě do práce. Ale pak mi došlo, že je třeba, aby viděli i nějaké fotky. Takže vznikla psaná verze.

A výhoda elektronického podání je v tom, že stále mohu doplňovat, co mě aktuálně napadne, co se třeba změní ap.

Přeji si, aby první český Manuál pro muže u porodu přinesl hodně párům hezký prožitek narození jejich dítěte. Vím totiž, že to je možné.

Personal_018

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře