Bára Poláková a Pavel Liška mají miminko

Barbora Poláková a Pavel Liška jsou rodiči - foto: ProMaminky.czPřed asi 3 týdny jsem doprovázela porodem Báru Polákovou.

Mám z toho velkou radost protože jejich Ronja se mohla zařadit mezi děti narozené velmi laskavým způsobem, s dotepáním pupečníku a nepřerušeným bondingem.

I vážení se odsunulo až na závěr pobytu na porodním sále, tzn. cca po 2 hod. po narození.

Bářin rozhovor o tom jakou má porodní zkušenost najdete zde: http://www.promaminky.cz/clanky/rozhovory-157/barbora-polakova-a-pavel-liska-maji-miminko-229

Hezké porody poslední dobou zažívám docela často. Ale ne proto, že by to bylo už v našich porodnicích samozřejmostí, ale protože se s nastávajícími rodiči dopředu hodně sladíme a připravíme. Vysvětlíme si, co je možné, co a jak probíhá a oni si pak doladí, jak by si narození svého dítěte přáli. Pečlivou předporodní přípravu považuji za hodně důležitou. Jejím častým důsledkem je to, že se dá porod zvládnout bez epidurálu a také to, že se pak daří spousta věcí u porodu zdárně vykomunikovat.

V případě tohoto doprovodu je důležitý ještě jiný moment. A to je KONTINUÁLNÍ PÉČE. Byla tam výrazná znalost paní doktorky a prostředí. A domluvení se na co nejvíce přáních a představách předem. I já jsem se s paní doktorkou sešla, abychom si mohly vzájemně důvěřovat.

Protože vzájemnou důvěru v „týmu“ kolem rodící ženy považuji opravdu za hodně důležitou a prospěšnou pro všechny zúčastněné.

A paní doktorce velmi děkuji za úžasnou trpělivost, kterou s námi měla.

Pro mě tedy další potvrzení toho, jak důležitá je v naší zemi za současného ANONYMNÍHO porodního systému, příprava na porod. Nejen po stránce psychické, fyzické, sladění se s miminkem, ale i informační. A k tomu znalost prostředí, seznámení se i s postupy zvolené porodnice – protože se velmi liší! A pak v systému hledat, jak to půjde udělat, aby narození děťátka (se zachováním bezpečnosti pro matku i dítě) splnilo představy rodičů.

A znát svůj „tým“. Preferovat kontinuální péči, mít svého lékaře nebo porodní asistentku nebo dulu. Popř. jakékoliv kombinace těchto osob.

Přínos dobrého „týmu“: veliká podpora pro rodící ženu, snížení jejich obav, znalost úlevových technik (dotekové techniky jsou hlavně doménou dul).

Většina těchto technik je schopna nahradit i epidurál. Mezi ně patří: dech (SPRÁVNÝ dech, NE „psí dýchání), vokalizace, hra s tóny, dotek, úlevové pozice, teplo, voda. KLID, PODPORA.

Vypadá to možná příliš jednoduše, ale dělá to zázraky. A je třeba kontrakce VYUŽÍT, ne jen přežít.

Často nastávající maminky o těchto možnostech neví. Možná namítnete, že si to nemůže každá dovolit, že to je „o penězích“. Ne vždy. A nebo aspoň ne o tak velkých. Nový kočárek stojí podstatně víc…

Např. dula opravdu není drahá záležitost, navíc se určitě lze vždy s každou dulou finančně domluvit pokud je nastávající maminka v nějaké těžké osobní situaci. Víme, jak důležité pro všechny je, aby se děti rodily laskavě a s respektem. Nebo si můžete najít dulu-studentku, která Vám v rámci praxe nabídne své služby i  zdarma.

Dula Vám může svou podporou a zkušenostmi z různých porodnic velmi pomoci. A to nejen u porodu, ale i v období před porodem nebo po porodu.

Dulu si můžete vybrat podle regionu na www.duly.cz nebo www.mojedula.cz.

Porodní asistentky ( a také se nejedná o žádné přehnané finanční výdaje) najdete na www.unipa.cz.

 

Hlavní je, se zajímat a hledat.

A nenechat to jen důvěřivě na našem zdravotnickém systému.

 

A jako dodatek k článku by mě zajímalo, kdo z Vás čtenářek absolvoval předporodní přípravu? Jak Vám pomohla? Byl na ni s Vámi i partner? Byla to předporodní příprava v porodnici? Nebo v nějakém rodičovském centru? S dulou nebo porodní asistentkou? Jsem moc zvědavá na Vaše zkušenosti.  A předem Vám za sdílení zkušeností mailem nebo dole v komentářích děkuji.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře