Aniball. Efektivní pomůcka?

Aniball… Efektivní pomůcka nebo je jeho propagace jen šikovný marketingový tah?

aniballBalonek NĚKDY doporučuji . Protože vidím výsledky u svých klientek. Reálné, neovlivněné nějakým marketingem.
Takže mě fakt štve, když třeba lékař řekne ženě v poradně na dotaz, co si myslí o aniballu:
„Já s tím sice nemám zkušenosti, ale to víte, to je jen skvěle udělaný marketing, napsat si můžou co chtějí a já si myslím, že to je zbytečné a lživé. A může to mít i negativní vliv pak na pánevní dno.“ 
A toto řekl lékař mé klientce, která se ted chce sama co nejvíce na porod připravit, a která má z prvního porodu (na vyhlášené pražské klinice) velké poranění po nástřihu, s tlačením na bříško, a ted ji on děsí velkým dítětem a navrhuje udělat hamiltonův hmat ještě před termínem porodu, aby dítě raději moc nenarostlo… Ach jo!
Že nemá jako chlap osobní zkušenost, to chápu, ale přeci ten přínos vědomé přípravy musí vidět na porodních sálech. Ale bylo by to dobré, kdyby si to doktoři mohli vyzkoušet, možná by pak závěrečné tlačení v porodnicích vypadalo jinak ;))

Takže, v tuto dobu z mých zkušeností, patří aniball k vědomé přípravě na porod. Dokud u nás nebude běžné efektivně pracovat s polohami v závěru porodu, bude se spěchat, rušit a někdy i stresovat rodící ženu, budou se tahat děti za hlavičku a nečekat na porod ramének, na teplé obklady na hráz se bude říkat, že to je nesterilní, a nebo že to pak bude více krvácet, tak se cvičení s aniballem opravdu může hodit, ať si někteří zdravotníci říkají, co chtějí.

Prostě děvčata – rodit budete VY, ne oni.

A negativní vliv cvičení s aniballem na pánevní dno?  Toto je blbost, negativní vliv na svaly pánevního dna má hlavně to urputné řízené tlačení v nevhodných polohách, někdy zbytečný nástřih a někdy ještě s tlačením na břicho, co se stále občas (?) u porodů děje.

Moje praktické zkušenosti s mnoha klientkami, co je důležité v přípravě na porod bez poranění:

  • při cvičení s aniballem nezáleží na nacvičených centimetrech
  • je dobré dělat i s aniballem masáž hráze (Ale každá tato akce v jinou část dne protože balonek by neměl přijít do kontaktu s olejem.)
  • vybrat vstřícnou porodnici
  • je-li možnost, tak si vybrat i šikovného zdravotníka (porodní asistentku či lékaře)
  • něco o porodu vědět – hlavně o spolupráci matka – dítě u porodu a vědět, na co si dát pozor

Výbornou prevencí před nástřihem a poraněním pak u samotného porodu je:

  • vhodná poloha, která vyhovuje rodící ženě a dítěti (ale není žádné pravidlo předem, at si medicínské či alternativní tábory říkají co chtějí, některé ženě bude vyhovovat klek, dřep, poloha na boku, ale může vyhovovat i poloha v polosedě, i tak lze porodit bez poranění. Prostě je nejdůležitější, aby ta poloha ženě vyhovovala a dobře se jí v ní spolupracovalo s rodícím se miminkem)
  • potřebný je čas a KLID6
  • vizualizace a vědomé uvolnění a vědomí „pustit, otevřít“
  • opravdu hodně nápomocné je naladění se během porodu na miminko a v závěru porodu i vědomý fyzický kontakt s miminkem, tzn. že si žena sáhne na hlavičku svého rodícího se děťátka
  • velmi příjemné a nápomocné jsou teplé obklady hráze (může být i kávový odvar nebo s olejíčkem na hráz)
  • nespěchat na porod ramének
  • samozřejmě výše popsané se týká porodu, kde není nějaký závažný zdravotní důvod na jiný průběh poroduinformovaná příprava

 

Kdy já doporučuji nebo nedoporučuji aniball? Já hodně vycházím z potřeb a situace konkrétní ženy.

Kdy aniball nedoporučuji:

  • když představa aniballu nedělá ženě dobře
  • při některých nitěrných problémech (ty nebudu rozepisovat, je to na osobním pohovoru těhotné ženy s nějakou vhodnou osobou – porodní asistentkou, dulou, terapeutkou v bezpečném prostředí což není internet)

V těchto případech platí to, že porodit se dá krásně a bez poranění i bez cvičení s aniballem. A dokonce i bez masáže hráze, protože i ta může být někdy nepříjemná. Pak je dobré toto vše probrat se svou doprovázející osobou a maximálně využít všechny ty body prevence popsané výše.

Kdy aniball doporučuji:

  • když to ženu zajímá, nevadí jí ta představa, chce udělat maximum ve své přípravě
  • vysvětlím ji jak, na co si u toho dát pozor, jak vnímat své tělo, emoce, různé polohy, práci s dechem, s uvolněním a napětím.

Cvičení s aniballem žena zaměří na vnímání a prožitek. Na seznámení se s různými pocity. Na to, co jí pomáhá a naopak co jí vadí, ruší, blokuje. A jak si s tím popracuje, co jí v tom přeladění pomůže.
I s tímto pracujeme a hrajeme si na Předporodním ladění. Nebo na Těhotenském dni.

Takže vidíte, že aniball opravdu není jen o nacvičených cm. Může být docela jedno, jestli žena nacvičí párkrát vědomě 24 cm nebo výkonnostně 32 cm. Je to hlavně o tom poznávání a seznamování se s tělem. 26 cm

A velikost dítěte? Toto je častý strašák, který těhotné ženy mají a také pak slyší v poradnách. Já vidím u svých dobře připravených a naladěných klientek, že i velké miminko, třeba 4,5 kg se dá KRÁSNĚ A JEMNĚ porodit bez nástřihu a často i bez poranění. A naopak mohou být ženy, které těžce rodí malinké 2,5 kg miminko. Takže s velikostí SVÉHO dítěte si fakt nedělejte vrásky ;).

„Milá Jitko, posílám pozdrav se synkem v náručí! 🙂 Narodil se dnes půl hodiny po poledni v Podolí, a měla jste pravdu – má 4,6kg a i tak to šlo bez nástřihu jen s malým poraněním. A bylo to rychlé. Pomáhalo mi to dýchání a pivoňka. Díky. Hezký večer.“

Cvičení s aniballem je pomůcka, která může být v přípravě na porod velkým přínosem obzvlášt, když se s ní pracuje chytře a využije se její komplexní přínos – na tělo, psychiku a vnímání.

Jitka Čejková
Užívám si zázraky narození. Jsem totiž dula a provázím ženy těhotenstvím, porodem, mateřstvím. Děťátko za Vás sice neporodím, ale předám Vám zkušenosti z českých porodnic, jak porodit laskavě, s respektem k matce i dítěti a často i s úsměvem :). Můj dulí příběh si přečtěte zde >>
Komentáře