Manuál pro muže u porodu

V sobotu ráno mě probudil s tím, že si právě četl Manuál, a že mu musím ukázat a říci, co kde mám a také, že bych měla konečně sepsat ta přání, aby se je naučil. Asi mu to opravdu dochází a musím říci, že od předporodního kurzu jeho přítomnost v této krásné věci vnímám jinak!
Šárka

Muž u porodu - ano či ne?

Muže u porodu považuji za důležité a potřebné. 
Často totiž vidím u porodu krásné partnerské pouto mezi rodící ženou a jejím mužem. 

Z praxe ale vím, že je zapotřebí: 

  • aby byl muž u porodu dobře připravený,
  • aby byl muž u porodu dobře naladěný
  • a "něco věděl"

Jeho role není to u porodu jen přetrpět, ale

  • aby se aktivně a přitom nenápadně porodního procesu zúčastnil
  • byl své ženě oporou

Často se u nás muži u porodu podceňují a mnohdy nedostanou ani na předporodních kurzech dobré informace a praktické tipy. 

Je krásné, když si muž, pokud u porodu svého dítěte byl, pak může říct:

VĚDĚL JSEM, CO MÁM DĚLAT.
JSEM RÁD, ŽE JSEM TAM BYL.

 

Na porod vzpomínáme jako na nesmírně silný zážitek. Mimo jiné jsem znovu zjistila, jak úžasného mám chlapa. Michal mi později říkal, že je strašně vděčný, že jsme Tě tam měli - jednak proto, jak jsi nám pomohla projít si porodem, jednak proto, že díky Tobě se vůbec odhodlal zapojit a prožít si to takovým způsobem. K porodu by asi šel tak jako tak, ale zřejmě by stál zdrženlivě někde v rohu a nechal pracovat zdravotníky, pokud by předtím nebyl u Tebe na kurzu nebo jsi mu přímo u porodu nedala impuls, co všechno může.
Gábina a Michal
Určitě teď zpětně vidím jako nejdůležitější věc, že jsme se o porod vůbec začali zajímat, jaký by mohl být, co se při něm může stát, a jak asi bude probíhat. Příprava hráze masáží a aniballem, který mi přišel nejdřív z chlapskýho pohledu přehnaný, ale dneska už vím, jaká pomoc to je, a co vše nám to usnadnilo. Na porod, kdybych mohl dneska něco změnit, bych se asi víc fyzicky připravoval. Je to trapný říct, po tom, čím si projde rodící žena, ale já bych určitě začal běhat, nebo posilovat. Nevěděl jsem kolik síly je v Janě. Dneska bych jí ale určitě sundal náušnice a mně brýle ;). Na závěr si myslím, že by měl být u porodu každý otec, už proto, že ve dvou jsme toho prcka spáchali a ve dvou ho budeme vychovávat, a ve dvou bychom měli být u jeho příchodu na svět.
Jana a Jan